islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Mesto Nitra’s post

NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI KOMPOSTOVANÍ

🧑‍🌾 Sídliskové kompostéry fungujú vo vybraných lokalitách nitrianskych sídlisk už niekoľko mesiacov. Pravidelne sa o ne starajú dvaja mestskí kompostmajstri. Pri pravidelnej údržbe sa stretávajú aj s týmito chybami:

VRECIA NA BIOODPAD
❎ Do kompostéra (ani do hnedej BRKO nádoby) nepatria plastové vrecia na odpad. Nie sú rozložiteľné a zbytočne tak kontaminujú kompost nežiadúcimi látkami.
✅ Alternatívou sú kompostovateľné vrecká. Naši kompostmajstri však upozorňujú, že je lepšie ich nezaväzovať, ale nechať voľne otvorené. Odpad tak nekvasí. Alebo odpad z vrecka vysypte a vrecko voľne vhoďte do kompostéra.

VEĽKOSŤ BIOODPADU
❎ V kompostéroch končia príliš veľké kusy biologického odpadu ako napr. tekvíc, melónov, zemiakov a pod. To sa týka aj papierových obalov z vajec.
✅ Takýto biodpad odporúčame pokrájať, podrviť, potrhať alebo polámať na menšie kusy (max. 5 cm), urýchli sa tým proces jeho rozkladu.

👉 Ako zbierať bio odpad, čo do kompostéra patrí a čo naopak nie sme vám spracovali aj do tohto videa: https://www.facebook.com/100064726774842/videos/3157779854534243


Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Nitra on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *