islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Mesto Prešov – Oficiálna stránka’s post

🇭🇺🇬🇧2 ZAHRANIČNÉ NÁVŠTEVY – 2 ZAHRANIČNÉ VÝSTAVY V PREŠOVE

Tento týždeň Prešov navštívili veľvyslanci Maďarska a Veľkej Británie. Obaja do nášho mesta zavítali pre otvorenie panelových výstav, vzdialených od seba len pár desiatok metrov v centre nášho mesta.

S veľvyslancom Maďarska Csabom Baloghom sa predstavitelia Mestského úradu v Prešove zhovárali o slovensko-maďarských vzťahoch a o našej spoločnej tisícročnej histórii. Oba tieto národy sa kultúrne vzájomne ovplyvňovali, formovali a rástli. Symbolom tejto kultúrnej prepojenosti je uhorský básnik Sándor Petőfi, ktorý mal slovenské a srbské korene, rozhodol sa však tvoriť v maďarčine a stal sa tak najvýznamnejším maďarským básnikom. Tento významný autor mal Prešov úprimne rád a zložil o ňom dokonca aj niekoľko básní. Na Wilec hôrke je umiestnený aj pamätník Sándora Petőfiho a aktuálne v Krajskej Galérii (Rákociho palác) prebieha panelová výstava o jeho živote, ktorú v stredu (24. 5. 2023) otvoril Csaba Balogh.

Veľvyslanec Veľkej Británie Nigel Marcus Baker spolu s vedením mesta Prešov hovoril hlavne o zahraničných Slovákoch, konkrétne Prešovčanoch vo Veľkej Británii, no aj o Britoch žijúcich v Prešove, ktorých počet má veľvyslanec dobre zmapovaný.
Na záver tohto stretnutia primátor mesta Prešov František Oľha spoločne s veľvyslancom Nigelom Bakerom otvorili panelovú výstavu fotografií z návštevy kráľovnej Alžbety II. na Slovensku v roku 2008. Túto výstavu môžete nájsť v samotnom centre Prešova, hneď oproti historickej radnici.


Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Prešov – Oficiálna stránka on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *