islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Mestské lesy v Bratislave’s post

Nový areál na Peknej ceste otvorený pre verejnosť 🏡
Včera sme slávnostne otvorili zrekonštruovaný areál bývalých muničných skladov. Stovky usmiatych ľudí a množstvo detí bola tá najlepšia spätná väzba, ktorú môžeme dostať🌿 Vôňa špekačiek či grilovaného syru, dobré vínko či mušt dotvárali príjemnú atmosféru.

🏠Pôvodná hájovňa na Peknej ceste z prelomu 19. a 20. storočia začala opäť slúžiť ľuďom, ktorí prichádzajú do lesa za oddychom. V minulosti sa tu nachádzali muničné sklady, priestor bol preto verejnosti dlhé roky úplne neprístupný. Obnova budovy a okolitého priestoru sem prinavrátila verejnú funkciu a momentálne tu nájdete grilovací pavilón, 2 vonkajšie ohniská, zelené miesta na piknik v tieni stromov aj ihrisko na petang.
Autormi návrhu súčasnej podoby hájovne sú architekti z ateliérov OFFICE110 a DIVO. Architektom sa podarilo nadviazať na pivnicu pôvodnej hájovne, ktorá tvorí podnož pre centrálne umiestnený altánok. Prekrytie pôvodného priestoru sedlovou strechou odkazuje na dobový vzhľad budovy.
🧱Históriu miesta sa podarilo podčiarknuť aj použitím pôvodných materiálov – pri demontáži havarijného stavu pôvodnej budovy sa našlo 40 paliet tvrdých tehál takzvaných klingeriek, pričom na niektorých bola razba z roku 1894. Tehly boli použité pri oprave fasády pivnice, tvoria tiež spevnené plochy okolo vonkajších ohnísk.

🪵V areáli pribudlo aj množstvo drevených lavíc, sedenia so stolmi, petangové a detské ihrisko, ktoré vyrobili svojpomocne zamestnanci údržby lesoparku z lokálneho dreva, z našich lesov 🌳

🥂Zachovalé klenbové pivnice a priestor pred nimi bude slúžiť na víkendové akcie a ponuku lokálnych vín z Račianských viníc.

🤝Projekt obnovy hájovne je súčasťou programu Živé miesta, ktorý sme realizovali v spolupráci s Metropolitný inštitút Bratislavy a Bratislava – hlavné mesto SR .Realizáciu finančne podporila aj spoločnosť Swiss RE.

Autor správy, foto a správu publikoval Mestské lesy v Bratislave on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *