islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Metropolitný inštitút Bratislavy’s post

🚶🏻‍♂️ MÁME PRE VÁS MENŠIU OCHUTNÁVKU BRATISLAVSKEJ DLAŽBY

Spomínate si na vzorku bratislavskej dlažby spred Primaciálneho námestia? Spolu s Bratislava – hlavné mesto SR sme sa ju rozhodli “zrecyklovať”. Ani jedna dlaždica nepadne nazmar.

🔵 Použili sme ju pri obnove chodníka na Mišíkovej ulici pod Slavínom, ktorá sa teraz po dlhých rokoch obnovuje a bude celá vynovená. Ako zaujímavosť sme približne na každých 14 metrov vložili jednu unikátnu bratislavskú dlaždicu zo vzorky, ktorú ste testovali pred pár mesiacmi. Celá Mišíkova ulica sa obnovuje dlaždicami Casa di Campo, ktoré boli zvolené ako vhodná kombinácia k bratislavskej dlažbe.

🔵 Okrem Mišíkovej ulice sme jednu bratislavskú dlaždicu s nápisom Bratislava použili aj pri obnove chodníka na Krížnej ulici, kde sa teraz tiež finišuje obnova chodníka.

🔵 V priebehu leta dorazí do nášho mesta aj unikátna bratislavská dlažba, ktorá je momentálne vo výrobe u víťaza verejného obstarávania.

🔵 Dlažba je oproti asfaltu vhodnejšia aj v rámci adaptácie na zmenu klímy, keďže ide o vodo-priepustný povrch, vďaka ktorému sa dažďová voda dlhšie udrží v priestore a efektívne zlepšuje mikroklímu v okolí. Nová dlažba bude 8 centimetrov hrubá, pričom doteraz sa používala najmä dlažba s hrúbkou 6 centimetrov. Väčšia hrúbka prispeje k lepšej odolnosti voči poškodeniu.

🔵 Bratislavská dlažba bola navrhnutá tak, aby ulice príjemne doplnila a pritom nerušila či nekonkurovala architektúre mesta ako takej. Pri samotnej tvorbe boli inšpiráciou ikonické ilustrácie a výnimočný grafický jazyk Miroslava Cipára, Ľudovíta Fullu a Milana Dobeša.

Autor správy, foto a správu publikoval Metropolitný inštitút Bratislavy on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *