islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR’s post

🐴🇸🇰 USILUJEME SA O ZACHOVANIE TRADÍCIE CHOVU NORIKA MURÁNSKEHO TYPU 🇸🇰🐴

Po prevode majetkov do správy Národný park Muránska planina prišli LESY Slovenskej republiky o zdroje na financovanie chovu ťažných koní norika muránskeho typu. Chovu tohto jedinečného národného plemena 🐎 sa venujú strediská na Veľkej Lúke pri Muráni a v Dobšinej.

➡ Správa národného parku v pôsobnosti rezortu životného prostredia neprevzala do svojej správy stredisko v Dobšinej a tiež kone, zamestnancov a hnuteľný majetok na Veľkej Lúke. Súčasťou protokolu o prechode správy je dohoda, že správa národného parku prispeje v roku 2023 sumou najmenej 200 000 eur na chov norikov na Veľkej Lúke.

➡ Z dlhodobého hľadiska však bude potrebné zabezpečiť SYSTÉMOVÉ financovanie a postarať sa o správu chovu koní.

➡ Preto hľadáme možnosti, ktorými chceme docieliť, aby sa chov norikov muránskeho typu, ako uznaný šľachtiteľský chov, zachoval.

➡ Prijateľným riešením by bolo administratívne pričlenenie k Národný žrebčín Topoľčianky, ktorý má odborné kapacity na šľachtiteľskú činnosť.

Chov norika muránskeho typu aktuálne patrí do portfólia Lesov SR. Tieto kone sú špeciálne vyšľachtené na prácu v náročnom lesnom teréne 🌲 a aj pri šetrných lesných prácach umožňujúcich starostlivosť o lesy podľa princípov prírode blízkeho hospodárenia.

Tradícia ich chovu na Muránskej planine siaha do roku 1950. Ako šľachtiteľský chov bol uznaný v roku 1995.

#norikmuransky


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *