islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR’s post

V PEZINKU SA STRETLI MINISTRI PÔDOHOSPODÁRSTVA KRAJÍN V4+4 🇸🇰🇨🇿🇵🇱🇭🇺+🇸🇮🇷🇴🇧🇬🇭🇷

🟢 Aktuálna situácia na poľnohospodárskych trhoch
🟢 Príprava na zavedenie uhlíkového poľnohospodárstva
🟢 Legislatíva EÚ k znižovaniu množstva použitých pesticídov a závislosti od nich
🟢 Činnosť iniciatívy BIOEAST v oblasti rozvoja a výskumu biohospodárstva

To sú hlavné témy, o ktorých sme dnes rokovali s predstaviteľmi agrorezortov Česka, Poľska, Maďarska, Slovinska, Chorvátska, Bulharska a aj Rumunska. Ide o prvé stretnutie agroministrov, ktoré organizujeme v rámci predsedníctva Slovenska vo Vyšehradskej skupine. #SKV4PRES

Do Pezinka pri tejto príležitosti zavítal aj komisár EÚ 🇪🇺 pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.

Nielen Slovensko, ale aj ostatné zastúpené krajiny čelia poruchám trhu najmä v súvislosti s rastúcimi cenami energií. ☝️ Ako prízvukoval na stretnutí minister Vlčan, dôležité bude zamedziť špekuláciám zo strany distribučných spoločností energií a plynu a ochrániť tak našich prvovýrobcov a spracovateľov, pre ktorých sú praktiky týchto spoločností často až likvidačné.

V diskusii k uhlíkovému poľnohospodárstvu sme sa s ostatnými krajinami zhodli na tom, že bude veľmi dôležité poskytnúť farmárom dostatočnú motiváciu a rovnako ich ochrániť pred nadbytočnou administratívnou a technickou záťažou. Náš jednotný postoj potvrdilo aj prijatie spoločnej deklarácie ministrov #V4+4. 🤝

Spoločne zastávame aj názor, že pripravovaná regulácia používania ochranných prípravkov rastlín zo strany EÚ musí byť spravodlivá a je potrebné zohľadniť, že práve v našom regióne používame omnoho menšie množstvo ochranných prostriedkov rastlín na hektár v porovnaní napríklad s Talianskom, Holandskom alebo Španielskom.

Minister Vlčan vyzdvihol význam iniciatívy #BIOEAST, ktorá prispieva k lepšiemu zapojeniu nášho regiónu do európskych výskumných projektov a k rozvoju biohospodárstva. Biohospodárstvo má v našich krajinách veľkú perspektívu aj z toho dôvodu, že sme v porovnaní so západnou časťou EÚ miernejšie dotknutí intenzívnou priemyselnou výrobou a máme nižšiu hustotu obyvateľstva.

🎥 Pozrite si záznam z tlačovej konferencie po rokovaní ministrov: https://bit.ly/3VdtXxe

#Slovakia #V4presidency


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *