islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR’s post

PRIPOMÍNAME SI SVIATOK SV. CYRILA A METODA, DVOCH VELIKÁNOV NAŠEJ HISTÓRIE

💎 Sv. Cyril a Metod sú inšpiráciou pre nás všetkých, ktorí v súčasnosti meníme vzdelávanie tak, aby zodpovedalo podmienkam a potrebám 21. storočia.

✨ Sv. Cyril a Metod sa dlhodobo a systematicky vzdelávali, preto sa z nich stali špičkoví vzdelanci a odborníci vtedajšieho sveta.

✨ Vďaka ich vzdelaniu a poznaniu vedeli vnímať potreby ľudí ich doby v rôznych prostrediach. Preto porozumeli, že pre svoju misiu vo vzdialenom Moravskom kniežatstve musia vytvoriť nové písmo podľa jazyka, ktorý sa v ňom používal.

✨ Mali záujem o ľudí vo vzdialenej krajine a preto sa rozhodli k prekladu Biblie, textov liturgie a modlitieb do miestneho jazyka, aby ich posolstvo bolo ľuďom zrozumiteľné. Aby podľa neho mohli meniť svoje životy.

✨ Boli hlboko veriaci ľudia a ich kresťanská viera bola zdrojom ich služby druhým v náročných podmienkach.

💬 Minister Tomáš Drucker: „Pripomínanie si velikánov našich dejín, aj keď nepochádzali z územia Veľkej Moravy, je prejavom našej otvorenosti voči druhým ľuďom, ich poznaniu a našej ochoty tvorivo napĺňať naše životy a našu štátnosť. Odkaz z ich doby vieme aktualizovať a napĺňať aj dnes, – či už ide o celoživotné vzdelávanie, inklúziu a efektívne učenie sa, alebo o osvojenie hodnôt žiakmi a ich zodpovedné konanie.“


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *