islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Ministerstvo spravodlivosti SR’s post

MALÝ KROK K VÄČŠEJ OCHRANE NOVINÁROV – ZMENA TRESTNÉHO ČINU OHOVÁRANIA

Sú to práve novinári, ktorí sa z dôvodu výkonu svojej práce, často ocitnú na strane žalovaných za trestný čin ohovárania. Rada Európy ako aj Európska komisia dlhodobo vyzýva štáty, aby za ohováranie nehrozili prehnané a neprimerané tresty resp., aby zo svojich právnych predpisov trestný čin ohovárania úplne odstránili.

Na Slovensku skutková podstata trestného činu ohovárania patrí k tým najprísnejším v Európe, keď v najprísnejšom odseku ide o zločin so sadzbou trestu odňatia slobody tri až osem rokov, čo nie je v súlade s požiadavkami vychádzajúcimi z rozhodovacej praxe Európskeho súdu pre ľudské práva. Trestné stíhanie môže byť (napr. voči novinárovi ale aj inej osobe) začaté aj za samotné zverejnenie nepravdivej informácie, ktorá je spôsobilá značnou mierou ohroziť vážnosť poškodeného u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu.

Dnes teda pre trestnosť zverejnenia nepravdivej informácie postačuje potenciálna hrozba vzniku negatívneho následku, aj keď nenastane.

Ministerstvo spravodlivosti preto navrhlo v pripravovanej novele trestného zákona zmenu, kedy už bude potrebné preukázať, že zverejnením informácie nedošlo len k ohrozeniu ale, že aj reálne došlo k úmyselnému spôsobeniu ujmy poškodenému v dôsledku zverejnenia nepravdivej informácie. Zároveň sa značne znižujú aj trestné sadzby pri trestnom čine ohovárania, keď v najprísnejšom odseku 2 už pôjde iba o prečin so sadzbou trestu odňatia slobody až do dvoch rokov (prečiny majú bežne sadzby až do 5 rokov). V základnej skutkovej podstate odseku 1 je síce uvedená sadzba až do jedného roku, zároveň je však v návrhu novely Trestného zákona aj nové pravidlo, že pri tomto trestnom čine sa páchateľovi bude vždy ukladať trest nespojený s odňatím slobody, ak nejde o recidívu.

Aj táto zmena prinesie väčšiu ochranu novinárov pred prípadnou snahou o ich účelové trestné stíhanie a prispeje k posunutiu nášho trestného kódexu do 21. storočia.

Sme veľmi radi, že štátni tajomníci MS SR Edita Pfundtner a Peter Sepeši mohli aj na túto tému diskutovať so zástupcami organizácií pre slobodu médií počas ich návštevy u nás na ministerstve a následne aj v paneli na konferencii Media Freedom 2023.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo spravodlivosti SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *