islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Ministerstvo vnútra SR’s post

⛰🌙 V HORÁCH SÚMRAK PRICHÁDZA SKÔR, PRISPÔSOBTE TOMU ČAS TÚRY

S príchodom jesenných dní sa dni skracujú a tým aj čas na túru. Horská záchranná služba odporúča turistom, aby odchádzali na túru v ranných hodinách a ukončili ju do zotmenia.

❗️„Ak vám v lete stačilo na túru vyraziť predpoludním, na tú istú trasu teraz vyrazte minimálne o dve-tri hodiny skôr. Vezmite si so sebou baterku alebo čelovku,“ zdôrazňuje riaditeľ HZS Marek Biskupič.

ZO ZÁSAHOV HZS
➡ Predísť volaniu na tiesňovú linku HZS 18 300 mohli v uplynulom týždni aj dve turistky, ktoré pre zle naplánovanú túru zastihla tma a daždivé počasie pod sedlom Medziholie pri zostupe turistického chodníka v časti Šlahorka. Bez svetla, vyčerpané požiadali o pomoc Horskú záchrannú službu.

➡ Záchranári pomáhali v daždivom počasí aj turistovi, ktorý pre mokrý a šmykľavý terén uviazol v strmom lese nad obcou Rudinka. Pomocou lanovej techniky spravili spust v dĺžke 100 metrov a muža vytiahli.

➡ V blízkosti Rázcestia pod Predným Zeleným a pri zostupe z Poludňového Grúňa si zranili členok ďalší dvaja turisti.

➡ Náhla nevoľnosť prekvapila turistku pri Vodopádoch Studeného potoka. Horskí záchranári jej na mieste podali infúznu liečbu a na nosidlách transportovali do Starého Smokovca.

SLEDUJTE POČASIE
Horská záchranná služba pre aktuálne striedanie sa teplejších a chladnejších dní odporúča turistom pred odchodom na túru zistiť si aktuálnu predpoveď počasia na stránkach SHMÚ, IMG (poľský hydrometeorologický ústav) a HZS.

AKTUÁLNE V HORÁCH
➡ Blatistý a šmykľavý terén je po výdatných dažďoch v Stredných Beskydách a v Poloninách.
➡ Iná situácia je v Malej Fatre, Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách, aktuálne s výstrahou pred vetrom.
➡ V Západných a Vysokých Tatrách aktuálne s výstrahou prvého stupňa pred snehom, vetrom, ľadom aj nízkymi teplotami.

ĎALŠIE RADY ZÁCHRANÁROV
„Apelujeme na návštevníkov horských oblastí, aby oblečenie vrstvili, nosili turistickú nepremokavú obuv, pribalili si čiapku aj rukavice. V nižších polohách môžu pociťovať relatívne teplo, ale po vystúpení do výšky 1500 až 2000 metrov môže byť teplotný rozdiel nižší o 10 – 15 °C. Turistické chodníky sú po daždi na viacerých miestach blatisté a šmykľavé, vo vyšších polohách pokryté snehom, hrozí uvoľnenie snehových splazov z mokrého snehu alebo malých lavín, dbajte na zvýšenú opatrnosť,“ povedal riaditeľ HZS Marek Biskupič.

APLIKÁCIA HZS
➡ Turisti sa v prípade núdze v aplikácii HZS kliknutím na tlačidlo „Privolať pomoc“ vedia spojiť s tiesňovou linkou HZS.
➡ Ak nemôžu pre úraz hovoriť alebo sú nepočujúci, komunikovať so záchranármi môžu aj prostredníctvom chatu alebo sms správ.
https://app.hzs.sk/


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *