islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Ministerstvo životného prostredia SR’s post

Stretnutie Spoločného riadiaceho výboru lokality UNESCO Karpatské bukové pralesy 2024

V minulom týždni sa uskutočnilo významné stretnutie Spoločného riadiaceho výboru UNESCO pre lokalitu „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“ v meste Humenné. Ako predsedajúca krajina tohto roku, Slovensko malo tú česť hostiť toto dôležité stretnutie.

V dňoch 17. a 18. septembra 2024 sa podujatia zúčastnili zástupcovia 18 krajín, vrátane zástupcov Ministerstva životného prostredia SR, Správa Národného parku Poloniny, CHKO Vihorlat a Štátna ochrana prírody SR. Hlavným cieľom stretnutia bolo nielen prejednať otázky týkajúce sa spoločného integrovaného manažmentu lokality, ale aj zdieľať osvedčené postupy a inovatívne riešenia pre vývoj spoločných stratégií a postupov, ktoré prispejú k efektívnej ochrane našich cenných prírodných lokalít, s dôrazom na jeho zachovanie pre budúce generácie. Tieto diskusie sa odohrali počas prvého dňa stretnutia, kedy sa účastníci venovali aj otázkam posilnenia medzinárodnej spolupráce.

Druhý deň, 18. septembra, bol venovaný terénnej pochôdzke, ktorá zahŕňala komponent Havešová v Národnom parku Poloniny a komponent Vihorlat v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, obe zapísané na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Účastníci tiež zavítali do gréckokatolíckeho Chrámu Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v obci Ruská Bystrá, ktorý je taktiež zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Druhý deň podujatia poskytol zahraničným účastníkom jedinečnú príležitosť spoznať krásy a výnimočnosť našich prírodných a kultúrnych lokalít.

Niektorí účastníci Spoločného riadiaceho výboru UNESCO pre lokalitu „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“ sa zúčastnili workshopu k projektu Zdravé lesné regióny, ktorý organizoval jeden z partnerov projektu, Národné lesnícke centrum Stretnutie týchto dvoch skupín, na ktorom sa zúčastnili aj viacerí európski partneri projektu, prebehlo v priateľskej a príjemnej atmosfére pri kostolíku v Ruskej Bystrej a prispelo k vzájomnej výmene skúseností, dobrej praxe a významnému upevneniu partnerstiev.

Viac informácií o starých bukových lesoch a bukových pralesoch v Európe, ktoré sú súčasťou svetového prírodného dedičstva, nájdete na stránke www.europeanbeechforests.org . Informácie o Národnom parku Poloniny a jeho časti zapísanej na zozname UNESCO sú k dispozícii na stránke www.nppoloniny.sk .


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *