islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Petržalka’s post

VEĽKÁ ŠTATISTIKA ZO ŽIVOTA PETRŽALKY 2022 🤩

Predpokladáme, že bilancovanie minulého roka máte už všetci za sebou. My sa k nemu predsa len ešte na chvíľu vrátime. V spolupráci s našou matrikou sme sa vám rozhodli sprostredkovať niekoľko zaujímavých údajov, ktoré v minulom roku zásadným spôsobom ovplyvnili životy mnohých Petržalčanov a Petržalčaniek. 🪄

Príchod na svet malých človiečikov patrí vždy medzi tie pozitívne správy. Obzvlášť v prípadoch, keď vieme, že sa tým rozširujú rady budúcej generácie, ktorá prevezme žezlo po súčasných obyvateľoch najväčšieho sídliska. 👶 Hoci v porovnaní s rokom 2021 počet narodených detí v najľudnatejšej samospráve klesol z 2914 na 2611, potešujúcou správou je, že úmrtnosť poklesla až o 231 osôb. A tak sa mnohé nielen petržalské páry mohli tešiť z 1348 chlapcov a 1263 dievčat. Až 56 dvojíc pritom z pôrodnice odchádzalo s dvojičkami a jeden dokonca s trojičkami.

💬 „Nie všetky deti však žijú v Petržalke,“ upozorňuje vedúca miestnej Matriky a ohlasovne pobytov Ilona Kraic. „Na trvalý pobyt bolo prihlásených 1208 detí narodených v roku 2022,“ dodáva. Pri pohľade na údaj z roku 2021, kedy sa k nám nahlásilo 1274 obyvateľov, tak ide o mierny pokles, no napriek tomu mestská časť uvítala do života až 270 z nich.

😲 Treba však uznať, že nielen petržalskí rodičia pri výbere mien svojich bábätiek nestrácali na kreatívnosti. Trefor, Enzo, Bendegúz, ale aj Moulika, Chinyere či Rania – aj takéto nezvyčajné mená sa vyskytli v úradných záznamoch najväčšieho slovenského sídliska v roku 2022.

Petržalská matrika tiež zaznamenala zvýšený záujem o sobáše. 💍 Zatiaľ čo v roku 2021 ich bolo 273, v minulom roku oddali petržalské matrikárky spolu s poslancami 336 párov. Väčšina uprednostnila úradný sobáš v obradných sieňach alebo na obľúbených exteriérových miestach Petržalky.

Sobášilo sa aj cirkevne, a to v 21 prípadoch. Sobáš s cudzincom malo 45 snúbencov. A príjemným oživením bola tentokrát i jedna zlatá svadba, na ktorej si páry obnovili manželské sľuby po 50 rokoch spolunažívania.

Koľko párov zo 116 713 obyvateľov s trvalým pobytom v Petržalke ku dňu 31. decembra 2022 sa rovnakého skladania sľubu dožije v budúcnosti, povedať nemožno. Isté však je, že o život v zelenej mestskej časti javí záujem aj čoraz viac cudzincov. 🌍 K trvalému pobytu sa v súčasnosti hlási až 3604 z nich. Vedúca matriky za tým vidí zvýhodnenia v mnohých oblastiach. Za azda najaktuálnejšie považuje bezplatné parkovanie či možnosť 100-eurového príspevku pri narodení dieťaťa. 💬 „Len za minulý rok evidujeme až 817 žiadostí o vyplatenie tohto príspevku. Teší nás, že do konca roka 2022 sme stihli prilepšiť až 761 žiadateľom a ich malým detičkám,“ uzatvára Kraic.

ĎAKUJEME kolegyniam z nášho referátu matriky a ohlasovne pobytov za poctivo zozbierané dáta. Hoci ide len o zlomok z ich agendy, práve vďaka ich práci máme prehľad o všetko dôležitom zo života v Petržalke. Celý článok nájdete aj v januárovom vydaní samosprávnych novín NAŠA PETRŽALKA 👉 PETRZALKA.sk/noviny. 🍀 #petrzalkazije

Autor správy, foto a správu publikoval Petržalka on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *