islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Poprad – oficiálna stránka mesta’s post

🔵 SPOMIENKA NA 21. AUGUST 1968 🔵

🔹 Kladením vencov k pamätníku obetí sme si dnes pripomenuli okupáciu Československa. Pred 54 rokmi na našom námestí, dňa 21. augusta 1968 o 13:00 h, vojaci sovietskych vojsk, nachádzajúci sa v tankoch č. 622 a 638, spustili streľbu do protestujúcich občanov.

🔹 Pri streľbe bol guľkou sovietskych vojakov usmrtený mladý, len 19-ročný Jozef Bonk, rodák z Hôrky. Na popradskom námestí bolo okupačnými vojskami ťažko zranených 6 osôb, ľahko zranených 8 osôb. Medzi nimi aj deti vo veku od 11 rokov.

🔹 V noci z 20. na 21. augusta 1968 prepadli a obsadili Československo vojská Varšavskej zmluvy, (Zväzu sovietskych socialistických republík, Poľskej ľudovej republiky, Maďarskej ľudovej republiky a Bulharskej ľudovej republiky). Sovietske okupačné vojská, ktoré mali byť v našej krajine len dočasne, odišli až po podpise dohody v Moskve 26. februára 1990.

🔹 Pamätník v našom meste bol odhalený 21. augusta 2002 a je na Slovenku stále jediný so štatistikou obetí.

🔹 Na pietnej spomienke na obete Okupácie Československa sa dnes zúčastnili tak ako každý rok aj rodinní príslušníci tragicky zosnulého Jozefa Bonka. Jeho sestra Anna Malá spomínala na brata so slzami v očiach.

🔹 „V čase okupácie sa vracal z týždňovej „šichty“. Vystúpil z vlaku v Poprade, no domov už nedošiel. Guľka ho smrteľne zasiahla do pečene a on padol.Okrem neho bolo zasiahnutých ďalších 14 ľudí, tým sa však podarilo prežiť,“ dodala.


Autor správy, foto a správu publikoval Poprad – oficiálna stránka mesta on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *