islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Prešovská archieparchia’s post

Smutný dátum v dejinách Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku – 28. apríl 1950 – kedy sa v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej strany a Štátnej bezpečnosti odohral tzv. Prešovský sobor. Jednalo sa o vopred zinscenované zhromaždenie, následkom ktorého bola Gréckokatolícka cirkev v Československu postavená mimo zákon. Bol to násilný zásah známy ako „Akcia P“. Nastala perzekúcia gréckokatolíckych biskupov, kňazov a veriacich.

Na zhromaždenie nakomandovali straníkov, študentov, milicionárov, ale napríklad aj ženy, ktoré išli do Prešova na trh. Násilne naň priviezli aj viacerých gréckokatolíckych kňazov.

Na „sobore“ bol prijatý vopred pripravený manifest s uznesením, podľa ktorého sa gréckokatolícki veriaci vracajú do Pravoslávnej cirkvi. Manifest „zrušil“ jednotu Gréckokatolíckej cirkvi so Svätou stolicou a zároveň žiadal moskovského pravoslávneho patriarchu, aby gréckokatolíkov „láskavo“ prijal pod svoju právomoc.

Medzitým Štátna bezpečnosť odviedla z prešovskej Katedrály sv. Jána Krstiteľa zadným vchodom do väzenia prešovského gréckokatolíckeho biskupa Pavla Petra Gojdiča, ktorý sa stal mučeníkom komunistického režimu.

Všetok majetok Gréckokatolíckej cirkvi sa previedol na Pravoslávnu cirkev. Gréckokatolícki kňazi boli najprv rôznymi sľubmi, neskôr násilne, presviedčaní, aby opustili svoju cirkev. Pretože v drvivej väčšine odolali nátlaku, boli uväznení a vyvezení do českého pohraničia so zákazom pobytu na Slovensku.

Gréckokatolícka cirkev celých 18 rokov oficiálne neexistovala. Pretrvávala však v podzemí, vo svedectve jej biskupov, kňazov a mnohých veriacich. Jej činnosť bola obnovená až po Pražskej jari v roku 1968, ale po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy a následnej normalizácii bola až do Nežnej revolúcie v roku 1989 štátnou mocou iba trpená.

V roku 2020 bola na budove leopoldovskej väznice odhalená pamätná tabuľa bl. biskupovi mučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi. Vladyka Gojdič v leopoldovskej väznici po vykonštruovanom procese zomrel v roku 1960. Tabuľa na priečelí väznice tak pripomína 70. výročie od likvidácie Gréckokatolíckej cirkvi ako aj 60 rokov od mučeníckej smrti blahoslaveného biskupa Gojdiča. Slávnosti odhalenia tabule sa vtedy zúčastnil aj predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár, ktorý sa pri tejto príležitosti ako štátny predstaviteľ ospravedlnil Gréckokatolíckej cirkvi za jej zrušenie v roku 1950, ako aj za všetky nespravodlivé rozsudky a perzekúcie zo strany vtedajšej štátnej moci.

Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *