islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Prešovská archieparchia’s post

V PREŠOVE UDELIL VLADYKA JONÁŠ DIAKONSKÉ SVÄTENIE

V piatok 14. júna udelil vladyka Jonáš Maxim, prešovský arcibiskup metropolita, v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove diakonské svätenie poddiakonovi Michalovi Pavlovskému. Pri tejto archijerejskej svätej liturgii bol zároveň otvorený aj 33. ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu, ktorý sa počas uplynulého víkendu uskutočnil v Prešove.

Vladyka Jonáš v homílii vychádzal z evanjeliovej udalosti, kedy Ježišovi učeníci kráčali v sobotu cez pšeničné pole a trhali klasy. „Všetci ľudia smerujú ku koncu svojho života a raz príde ten moment, keď bude Kristus prechádzať cez polia nášho života a bude zbierať klasy našich skutkov. Preto sa naskytá otázka, aké budú tieto klasy, aká bude úroda nášho duchovného života? Čo zanecháme po sebe?“ pýtal sa v homílii vladyka Jonáš. Obrátil sa aj na kandidáta svätenia a povedal, že aj rozhodnutie sa pre kňazstvo je momentom, kedy Kristus preveruje klasy úrody kandidáta. Či je už zrelý, či je plný a zrno z jeho klasov súce na výrobu chleba, ktorý má duchovne zasycovať veriacich svojou službou a ohlasovaním Krista.

Samotná diakonská vysviacka sa uskutočnila v liturgii po premenení chleba na telo a vína na krv Ježiša Krista, pred prositeľnou ekténiou a modlitbou Otčenáš. Po predstavení svätenca svätiteľovi trikrát kandidát v sprievode svojich duchovných otcov obchádzal prestol a bozkal jeho štyri rohy, pretože odteraz bude v jeho blízkosti konať diakonskú službu. Potom na neho vladyka Jonáš vložil ruky a modlil sa modlitbu: „Božia milosť, ktorá chorých vždy uzdravuje a to, čo im chýba, dopĺňa, ustanovuje bohabojného poddiakona na diakona. Prosme, aby naň zostúpila milosť Presvätého Ducha a všetci volajme: Pane, zmiluj sa.“ Potom si diakon Michal ľahol do prachu zeme a následne zaznela ekténia – prosby za nového diakona. Po následnej modlitbe vladyku, aby svoju službu vykonával plný Svätého Ducha, prijal orár, časť diakonského rúcha, ktorým sa prepásal, ripidu a kadidlo – všetko za spevu Axios – Je hodný. Po pozdrave so svojím biskupom sa už v službe diakona zapojil do liturgického slávenia.

V závere svätenec poďakoval vladykovi Jonášovi za milosť diakonskej vysviacky a jeho otcovský prístup. Kňazské rady Prešovskej archieparchie sa v priebehu leta rozšíria o dvoch novokňazov, jedným z nich bude dnes už diakon Michal Pavlovský a začiatkom augusta udelí vladyka Jonáš svätenia ďalšiemu kandidátovi Štefanovi Varcholíkovi.

Foto: Samuel Bombár

https://www.grkatpo.sk/?spravy&id=3995

Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *