islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

Aktuálne ministerstvo ŽP zvažuje predložiť pozmeňujúci návrh k zmene zákona uľahčujúceho výrub, pričom pozmeňujúci návrh by mal zabezpečiť ochranu biotopov.

Predloženie takéhoto pozmeňovacieho návrhu, ktorý by umožnil zastaviť výrub v citlivých územiach (info zo včera: https://dennikn.sk/minuta/3977039/), je presne to, čo môže eliminovať negatívne dopady na biotopy či vtáčie druhy o ktorých hovoríme ako o hlavnom negatíve pôvodnej široko koncipovanej zmeny zákona zjednodušujúceho výrub drevín.

Podľa pozmeňujúceho návrhu sa Štátna ochrana prírody bude môcť vyjadriť, či je na danom území biotop, ktorý treba chrániť. Budú mať na vyjadrenie 15 dní, ak sa nevyjadria, bude sa to považovať za pozitívne stanovisko. Samozrejme musíme počkať na konkrétne znenie pozmeňovacieho návrhu, keďže detaily budú rozhodovať. No ak bude návrh dobrý, môžeme ho len privítať a nakoniec by takáto zmena mohla viesť k tomu, že primárne pomôže poľnohospodárom, obnovia sa biotopy v zlom stave, a zároveň sa pozmeňujúcim návrhom v maximálnej možnej miere odstránia negatívne dopady na dotknuté druhy výrubu drevín.

Ešte k včerajšej tlačovej konferencii doplníme reakciu na vyjadrenia ministra Tarabu. Totiž výhrady ohľadne toho, že Slovensko sa nestará o biele plochy sa neocitli v správe OECD len tak. Pri návšteve misie OECD to bol jeden z dlhodobo neriešených problémov na ktorú sme misiu upozorňovali. A to kvôli tomu, že zarastanie bielych plôch nevedie len k strate poľnohospodárskej pôdy, ale aj zániku biotopov. Preto nie je prekvapivé, že sa daná vec v správe ocitla.

Dlhodobo ako ornitológovia podporujeme poľnohospodárov v nájdení riešení, ktoré umožnia obnoviť zarastené lúky a pasienky a zároveň aj vzácne biotopy na nich. Nie sme v tom sami, takýchto mimovládnych organizácií žiadajúcich riešenie problému bielych plôch je mnoho, nakoniec sme to písali aj ministrovi Tarabovi v liste koncom roka 2023. Preto hádzať vinu na MVO ako to robí on, že za problém bielych plôch môžu mimovládky, je prinajmenšom nekorektné. Za neriešenie problému dlhé desaťročia je zodpovedný štát.

No zároveň upozorňujeme, čo je naša základná povinnosť a poslanie, ak poslanci či ministerstvo navrhne zákon, ktorý môže mať negatívne dopady na prírodu, čo bol presne prípad tejto široko navrhnutej zmeny umožňujúcej výrub. Dúfame však, že avizovaný pozmeňujúci návrh tieto riziká odstráni, alebo aspoň maximálne minimalizuje, tak aby z obnovy plôch profitovali (a nie doplácali na ne) chránené územia a mnohé druhy a biotopy a vidiek.


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *