Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post
JARABIČÍ BOOM. DNES POTEŠÍME NIELEN ĽUDÍ V OCHRANE PRÍRODY, ALE AJ POĽOVNÍKOV. NA SYSĽOVSKÝCH POLIACH SA TOTIŽ DARILO TENTO ROK JARABICIAM TAK AKO SME TO NEVIDELI DLHÉ DESAŤROČIA.
Túto hniezdnu sezónu bolo v malom Chránenom vtáčom území Sysľovské polia (necelých 20 km štvorcových) nájdených desať rodiniek jarabíc vodiacich mláďatá, pričom bol zistený aj prípad, kedy sliepka vodila 20 kuriatok. Donedávna sme boli radi, keď sme videli jarabice jednotlivo.
Prečo takéto pozitívne správy u jarabice? Poľnohospodári na Sysľovských poliach dlhé roky nemali možnosť v rámci poľnohospodárskej politiky vytvárať vo väčšom rozsahu krajinné prvky dôležité pre biodiverzitu. Tento rok pribudla možnosť zapojiť sa do ekoschém, v rámci ktorých sa vytvárajú biopásy. PD Dunaj hospodáriace v území sa do ekoschém zapojilo a biopásy (neaplikujú sa na nich pesticídy) sa stali refúgiom pre hmyz, ktorý je kľúčovou potravou pre kuriatka v čase, keď ich vodí sliepka. Veríme teda, že vytvorenie biopásov bolo jedným z dôvodov, ktoré tento rok jarabiciam pomohol.
Jarabica bola pritom kedysi bežný druh poľnohospodárskej krajiny. Kvôli kolektivizácii, rozorávaniu medzí a nevhodnej poľnohospodárskej politike nabádajúcej a nútiacej podniky k intenzifikácii však jej početnosť na Slovensku klesla o 99 %. Dostala sa na pokraj vyhynutia, vidieť ju čo i len jednotlivo je na Slovensku malý sviatok. Preto sa ochranári aj poľovníci dlhodobo snažia o jej záchranu a počuť také dobré správy ako sme dostali v území aktuálne od tu pôsobiach ornitológov a to od Jozefa Chavka z Ochrany dravcov na Slovensku ukazuje, že je cesta ako jarabici (a aj iným vtáčím druhom, či malej zveri) pomôcť.
Treba povedať, že Sysľovské polia majú šťastie, že sú na rakúskej hranici, tak sa tu majú odkiaľ jarabice šíriť. Iné územia na Slovensku, kde jarabice už vyhynuli, si na tieto dobré správy musia ešte počkať.
Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More