islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

KRAKĽA BELASÁ BOLA STREDOBODOM ZÁUJMU ORNITOLÓGOV, KTORÍ SA STRETLI V UTOROK 21. NOVEMBRA 2023 V POĽSKU NA MEDZINÁRODNOM PODUJATÍ VENOVANOM OCHRANE KRAKLE BELASEJ S NÁZVOM: „European Roller International Meeting – Roller’s situation in Europe”. VO VARŠAVE SA DISKUTOVALO O STAVE POPULÁCIE, TRENDOCH, OCHRANE A VÝHLIADKACH DO BUDÚCNA. PODUJATIE ZORGANIZOVAL BIRDLIFE PARNER V POĽSKU, OTOP/BIRDLIFE POĽSKO. NÁŠ PRÍSPEVOK O NÁVRATE KRAKLE NA SLOVENSKO BOL OČAKAVANÝ PREDOVŠETKÝM KRAJINAMI, KTORÉ STOJA NA PRAHU VYHYNUTIA KRAKLÍ ALEBO UŽ KRAKLE DÁVNO STRATILI. ČO ČAKÁ KRAKLE V EURÓPE? V SKRATKE SA DOČÍTATE V NAŠOM PRÍSPEVKU.

Vedeli ste, že v Maďarsku hniezdi už úžasných 2500 párov krakle belasej!? Je to senzačný výsledok desaťročia trvajúcej systematickej ochrany druhu a jeho biotopov. Kľúčom k ochrane kraklí je vykladanie hniezdnych búdok a zabezpečenie dostatku potravy. Maďarské pusty sú stále spásané hospodárskymi zvieratami, ktoré zaisťujú vhodnú štruktúru biotopov a hojnosť potravy. Podobné aktivity sa masívne realizujú aj v Srbsku či v niektorých častiach Rumunska. Návrat kraklí je aj tu signifikantný a potvrdzuje význam spomenutých opatrení.

Naopak, v mnohých krajinách krakľa balansuje na pokraji vyhynutia. Poľsko, Litva, Lotyšsko, Rakúsko a ďalšie krajiny čoskoro krakle stratia. Hniezdia tu posledné páry. Menovateľ úbytku populácií je rovnaký a spôsobený najmä nepriaznivým vývojom biotopov, strata hniezdnych možností a predovšetkým zánik tradičného pasenia v krajine.

To, čo sa udialo u nás v roku 2020, v roku návratu krakle belasej na Slovensko, fascinovalo všetkých účastníkov stretnutia, ktorí zvedavo čakali na našu prezentáciu, v ktorej sme identifikovali kľúčové faktory návratu krakle. Sú nimi búdky a pastva v krajine na rozsiahlejšom území Medzibodrožia. V neposlednom rade, a predovšetkým, prispela k návratu krakle stabilizácia jadrovej populácie v Panónskej nížine vďaka projektom partnerov v Maďarsku, Srbsku a Rumunsku. To, že u nás zahniezdili jedince, ktoré sa vyliahli v Maďarsku, dokladuje aj odčítaný okrúžkovaný jedinec krakle, ktorý zahniezdil u nás.

Recept ochrany krakle je teda celkom jasný. Známe sú postupy a návody. Otázne zostáva ako sa tieto postupy podarí pretavovať do praxe u nás, ale aj v ďalších krajinách. V roku 2023 hniezdilo na Slovensku 18 párov krakle belasej. Radi by sme pracovali na postupnej obnove populácie, tak ako sa to deje v okolitých krajinách. Preto sme v SOS/BirdLife Slovensko na ochranu krakle belasej a ďalších stepných vtáčích druhov pripravili projekt LIFE, ktorý bol úspešný v silnej medzinárodnej konkurencii celoeurópskych projektov. Projekt LIFE21-NAT-SK-LIFE 4 STEPPE BIRDS – OCHRANA A NÁVRAT STEPNÝCH DRUHOV VTÁKOV NA NÍŽINY SLOVENSKA má za cieľ mimo iných inštalovať 800 hniezdnych búdok pre krakle, vytvoriť 140 ha nových trávnych porastov a obnoviť pastvu hospodárskymi zvieratami na rozlohe 700 ha. Presne tieto aktivity môžu prispieť k návratu krakle belasej aj na ďalšie tradičné historické hniezdiská na juhu Slovenska.


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *