islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

🐦Posledné týždne sa všetci tešíme z návratu sťahovavých vtáčích druhov. V lesoch, na poliach a lúkach pribúdajú vtáčie hlasy, ktoré nebolo dlhé mesiace počuť. Niekoľko týždňov je možné na juhu Slovenska počuť aj sláviky, ktoré sú charakteristickým vtáčím hlasom krovín, brehových porastov a podobných lokalít.

🪓❓Či sa však budeme v rovnakej miere môcť tešiť z ich návratu aj o rok kvôli dnes Vládou SR schválenej novele 543/2002 nie je jasné.

⚖️Novela totiž výrazne zjednodušila výrub drevín aj v chránených územiach. Budú tak miznúť porasty drevín na nelesnej pôde, ktoré sa dajú speňažiť na štiepku. Síce je snaha pomôcť poľnohospodárom s obnovením zarastených pasienkov potrebná a sami po nej voláme, ale toto nie je spôsob ako sa to dosiahne.

👻🐻Nevieme sa zbaviť pocitu, že potreba výrubu drevín cynicky odôvodnená nutnosťou sprehľadniť krajinu, aby sa v nej nemohli ukrývať medvede, bola len zástierkou pre niečo úplne iné. Sme si skoro istí, že táto novela najtvrdšie dopadne na porasty krovín a brehových porastov v poľnohospodárskej krajine, kde je krajinných prvkov aj tak málo. Firmy zaoberajúce sa štiepkovaním ich budú vedieť ľahko využiť na speňaženie tak, ako sme to už v minulosti videli. Vrátime sa tak o 10 rokov naspäť, keď nám ľudia so zdesením posielali také zábery ako zdieľame na fotkách nižšie, keď sme v našich nížinách prichádzali o posledné ostrovčeky zelenej vegetácie.

🐄🐑Poľnohospodárom pri obnove pasienkov táto zmena pomôže žiaľ len málo, a to preto, že stále chýba finančná podpora, ktorá by po vyčistení pasienku pomáhala dlhodobo udržať pastvu na odľahlejších plochách, keďže takáto pastva nie ja lacná vec.

👎👎S takýmto niečím ale minister životného prostredia neprišiel a doteraz ani nie sú vyhlásené výzvy na operačný program Slovensko pre chránené územia, ktoré by takúto podporu mohli riešiť. Ak by minister ŽP touto novelou zákona 543 ozaj chcel pomôcť poľnohospodárom a zároveň nepoškodiť prírode, súčasťou zjednodušenia výrubu by boli napríklad možnosti pre ŠOP SR byť o výrube upovedomený vopred a mať možnosť výrub zastaviť v prípade, ak sa týka hniezdísk vtáctva a vzácnych biotopov. Nič takéto v dnes schválenom zákone nie je, preto obavy, či sa budú mať kde vrátiť sláviky aj o rok, sú na mieste.


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *