islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Staré Mesto – srdce Bratislavy’s post

35 rokov od Sviečkovej manifestácie ✍️ píše starosta Starého Mesta Matej Vagač:

„Dnes sme si pripomenuli dôležitú udalosť, ktorá zanechala nezmazateľnú stopu v histórii nášho národa. 35. výročie Sviečkovej manifestácie, ktorá bola prejavom nezlomnosti, občianskej odvahy a súdržnosti, kedy ľudia vyšli do ulíc a verejne vyjadrili svoju nespokojnosť s totalitným režimom. Bola to manifestácia slobody a túžby po demokracii, ktorá sa postupne rozširovala a rozširovala po celej krajine, kým priniesla ten nežný november 89.

Dnes môžeme byť vďační a hrdí na to, že sme svedkami pokroku, ktorý sme dosiahli v našom demokratickom vývoji. Áno, ako krajinu nás toho trápi naozaj veľa, posledné mesiace – dokonca už roky, neboli najľahšie. No už takmer dvadsaťročný vstup do Európskej únie umožnil posilniť našu pozíciu v medzinárodnom spoločenstve a upevniť demokratické hodnoty, ktoré sú pre nás také dôležité. Tie hodnoty, pre ktoré sme 25. marca stáli v daždi a riskovali naozaj veľa.

Budem aj trochu osobný. Dobre si ten večer pamätám. Pomaly sme kráčali s mojím dobrým kamarátom a ďalšími občanmi Hviezdoslavovým námestím, keď v istom momente začali do nás narážať oranžovo-biele žiguláky verejnej bezpečnosti, ktoré nás chceli vytlačiť. Vzkypela v ňom zlosť a zúfalstvo vo výkriku “gestapo”. Všetci sme tušili, že medzi nami kráčajú aj tajní eštebáci, keď tu zrazu môj súputník okamžite zmizol z dohľadu a ktosi ho s vykrútenou rukou vtlačil do pristaveného Antona. Mal som veľmi ťaživý večer, keď som musel vysvetľovať jeho rodičom, čo sa stalo, že kamarát domov nepríde. Taká bola doba. Dnes je to pre mnohých nepredstaviteľné.

Výročie Sviečkovej manifestácie nás upozorňuje na to, že sloboda a demokracia nie sú samozrejmé a stále je potrebné ich dookola chrániť a obhajovať. Preto je dôležité, aby sme si pripomínali túto historickú udalosť a uvedomovali si, že v našich rukách leží zodpovednosť za to, aby sme tieto hodnoty udržali a posilnili aj pre budúce generácie.

Mali by sme si stále udržiavať ducha Sviečkovej manifestácie, ducha slobody, odvahy a jednoty, ktorý nás viedol pred 35 rokmi. Len tak môžeme dosiahnuť úspech v našom spoločnom snívaní o spravodlivej a demokratickej spoločnosti.“

📷: Staré Mesto a publikácia Čas svitania, Ján Šimulčík

Autor správy, foto a správu publikoval Staré Mesto – srdce Bratislavy on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *