islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Štátna ochrana prírody SR’s post

❄️ SERIÁL OPERENÍ ZIMNÍ HOSTIA SO SÚŤAŽOU
Pokračujeme v našom zimnom seriáli o druhoch vtákov, ktorých útočiskom sa počas zimy stáva aj územie Slovenska. Postupne vám predstavujeme najznámejšie druhy a budeme sa tešiť ak ich aj vďaka týmto informáciám v prírode budete vedieť spozorovať a určiť. 🫵 Do komentárov pod príspevok nám môžete poslať vaše fotografie daného druhu, pričom FOTKU S NAJVYŠŠÍM POČTOM LIKOV ODMENÍME. 👏

🐦 2. ČASŤ – CHOCHLÁČ SEVERSKÝ (Bombycilla garrulus)
ℹ️ Aj tohto severského fešáka máte možnosť sledovať počas zimného obdobia na našom území.

🎨 Tento spevavec dosahuje veľkosť približne 18-21cm, no spoznáte to ho najmä vďaka výraznému chocholu na hlave. Na hrdle má nápadnú čiernu škvrnu, pričom čelo a okolie škvrny na krku má červenkastý nádych. Na konci chvosta má krásnu žltú obrubu, ktorú možno pozorovať aj na ručných letkách. Predlakťové letky sú zakončené jasnočervenými rohovinovými „doštičkami“, ktoré sú u dospelých samcov väčšie, než u samíc a mladých vtákov. Sfarbenie samice je o niečo skromnejšie, čierna škvrna na krku je v spodnej časti modrastá, obruba na chvoste je tenká a krídla sú menej výrazne sfarbené.

🌍 Tento druh má sibírsko- kanadský typ rozšírenia. Jeho domovom je ihličnatá tajga Eurázie a Severnej Ameriky. V Európe hniezdi vo Fínsku, Švédsku a Nórsku, prípadne v Estónsku. V strednej Európe sa počas zimy vyskytuje nepravidelne.

👉Niektoré roky sa nevyskytne vôbec, a niekedy ho nájdeme vo veľkých až inváznych kŕdľoch. Invázie sa opakujú pravidelne v priebehu 7 – 10 rokov. Počas tejto zimy sa po niekoľkoročnej prestávke na Slovensku už objavili prvé vtáky. Najčastejšie prilieta v priebehu novembra a decembra. Odlety prebiehajú v marci a apríli. Vzácnejšie sa zdrží do mája.

🍃 Výskyt tohto druhu môžeme pozorovať na celom území Slovenska. Hlavnou zložkou ich potravy sú v zime rôzne druhy bobúľ, najmä jarabina. Pre tento druh je preto je vhodný mozaikovitý výskyt bobuľonosných drevín a krov v krajine. Do záhrad a sadov zalieta aj za jablkami. V lete sa živí hmyzom. V minulosti bol pre atraktívny vzhľad často odchytávaný a chovaný v zajatí.

🫵 PRIDAJTE DO KOMENTÁRA POD PRÍSPEVOK SVOJU FOTKU DANÉHO DRUHU A VYHRAJTE. Autor fotografie s najvyšším počtom likov bude odmenený.

📸 Informácie sme pripravili v spolupráci s ornitológom ŠOP SR Stanislavom Harvančíkom zo Správy @Chránená krajinná oblasť Ponitrie. Viac sa dozviete aj v jeho knihe „Spevavce Slovenska vo fotografii“.

#zimnámigrácia #spevavce #vtáky #chcemvedieťviac #ochranaprírody #zimnákrajina #seriál #štátnaochranaprírody #sopsr #chkoponitrie #spevavce #súťaž #fotografia


Autor správy, foto a správu publikoval Štátna ochrana prírody SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *