Photos from Štátna ochrana prírody SR’s post
💦 RAMSARSKÉ LOKALITY SLOVENSKA – 4️⃣. časť
V poslednom finálovom diely nášho seriálu o Ramsarských lokalitách si predstavíme 4 územia: Rieku Oravu a jej prítoky, Jaskyne Demänovskej doliny, Latoricu a Mokrade Oravskej kotliny.
🧐 Zaujali vás informácie o týchto vzácnych chránených územiach❓ Sledujte náš Facebook, otestujte si svoje vedomosti v kvíze a zapojte sa do súťaže o hodnotné vecné ceny a športové vybavenie.
KVÍZ ZVEREJNÍME UŽ ZAJTRA a možnosť zasúťažiť si budete mať do 15.marca 2024.
💧 RIEKA ORAVA A JEJ PRÍTOKY
Lokalizácia: okres Dolný Kubín, Tvrdošín
Rozloha: 865,00 ha
➡ Územie je príkladom podhorského riečneho ekosystému na severnom Slovensku,
patrí k najzachovalejším a najvýznamnejším svojho druhu v strednej Európe. Riečny systém rieky Orava a jej prítokov (Oravice, Studeného potoka, Chlebnického potoka, Pribišského potoka, Pucovského potoka, Zázrivky) s takmer neprerušovanou pobrežnou vegetáciou karpatských prípotočných jelšín s jelšou sivou a vysokobylinných nív sa vyznačuje vysokou biologickou diverzitou. Ramsarská lokalita sa prekrýva s územiami európskeho významu (SKUEV) Orava, Malá Fatra, Zázrivské lazy, Šíp a s chráneným vtáčím územím (CHVÚ) Malá Fatra.
🌿 Fauna a flóra
Medzi tu žijúce významné druhy živočíchov patrí kolok vretenovitý, hlaváč bieloplutvý, ale aj vydra riečna, myšovka horská. Z kriticky ohrozených rastlín sa tu nachádza vstavačovec Fuchsov, kruštík močiarny a škripík štetinatý.
💧 JASKYNE DEMÄNOVSKEJ DOLINY
Lokalizácia: okres Liptovský Mikuláš
Rozloha: 1 448,00 ha
➡ Lokalita reprezentuje podzemnú mokraď naviazanú na jedinečný krasový podzemný hydrologický systém v Demänovskej doline na severnej strane Nízkych Tatier. Je súčasťou najdlhšieho jaskynného systému na Slovensku s celkovou dĺžkou 35 km. Pozostáva z deviatich speleologicky prepojených jaskýň a z ďalších pridružených menších jaskýň. Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa sú sčasti sprístupnené pre verejnosť. V podzemní okrem bohatej sintrovej výzdoby dominuje podzemný tok riečky Demänovky, ako aj ďalšie väčšie či menšie potôčiky a podzemné jazerá. Ramsarská lokalita sa prekrýva s územím európskeho významu (SKUEV) Ďumbierske Tatry a s chráneným vtáčím územím (CHVÚ) Nízke Tatry.
🌿 Fauna a flóra
V Demänovskej ľadovej jaskyni je najvýznamnejšie zimovisko večernice severskej na Slovensku. Demänovská jaskyňa slobody je známa pre nález šťúrovky, ktorý predstavuje jeden z najsevernejších výskytov zástupcu tohto radu pavúkovcov. Demänovské jaskyne sa tým radia medzi biospeleologické lokality európskeho významu.
💧 LATORICA
Lokalizácia: okres Trebišov, Michalovce
Rozloha: 4 404,70 ha
➡ Lokalita predstavuje časť medzihrádzového priestoru rieky Latorica od hraníc s
Ukrajinou po sútok s Laborcom, v južnej časti Východoslovenskej roviny s rôznymi
typmi aluviálnych mokradí. Územie ramsarskej lokality je charakteristické spleťou ramien, periodicky zaplavovaných biotopov, s priľahlými lužnými lesmi, krovinami, aluviálnymi lúkami a pasienkami. Zastúpené sú tu tiež vzácne a zriedkavé vodné a močiarne biocenózy nížinných inundovaných biotopov. Ramsarská lokalita sa nachádza na území CHKO Latorica a prekrýva sa s územím európskeho významu (SKUEV) Latorica a s chráneným vtáčím územím (CHVÚ) Medzibodrožie.
🌿 Fauna a flóra
Z kôrovcov sa tu vyskytuje vzácny endemit rovnakonôžka Proasellus pribenicensis.
Hniezdi tu volavka striebristá, volavka biela, chavkoš nočný, bučiačik močiarny, bučiak
trsťový, kaňa močiarna, trsteniarik škriekavý, chriašť malý. Z kriticky ohrozených rastlín tu rastie elatinka kuričkovitá, hadivka obyčajná a ohrozený panónsky subendemit chren veľkoplodý.
💧 MOKRADE ORAVSKEJ KOTLINY
Lokalizácia: okres Námestovo, Tvrdošín
Rozloha: 9 287,00 ha
➡ Lokalita predstavuje mozaiku pôvodne rozsiahlych komplexov rašelinísk a močiarov v pohraničnom slovensko-poľskom regióne Oravsko-Nowotargskej kotliny. Nachádzajú sa tu komplexy lesných i nelesných rašelinísk vrchoviskového, slatinného i prechodného typu, podhorské vodné toky, krovité močiare aj významná umelá mokraď – Oravská priehrada. Ramsarská lokalita sa prekrýva s územiami európskeho významu (SKUEV) Rašeliniská Oravskej kotliny, Rašeliniská Bielej Oravy, Zimník, Jelešňa, Oravská vodná nádrž a s chráneným vtáčím územím (CHVÚ) Horná Orava.
🌿 Fauna a flóra
Žije tu skaliarka, typický predstaviteľ rašelinísk z rodu pavúkovcov a jedinečný druh
vyskytujúci sa v rámci Slovenska iba na tejto lokalite – mora vresová. Z motýľov tu
nájdeme napr. žltáčika čučoriedkového. Lokalita leží na významnej migračnej ceste
vodného vtáctva. Zo vzácnych migrujúcich druhov sa vyskytuje napr. orliak morský,
kršiak rybožravý a z trvalých hniezdičov nájdeme rybára riečneho, kalužiaka červenonohého a iné. Z rastlinných druhov tu rastie kriticky ohrozený diablik močiarny a rojovník močiarny a zraniteľný druh močiarka štítovitá.
Autor správy, foto a správu publikoval Štátna ochrana prírody SR on Facebook Zdroj Read More