islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Úrad vlády Slovenskej republiky’s post

KAŠTIEĽ RUSOVCE SA KONEČNE OBNOVÍ

Vláda SR na dnešnom rokovaní schválila materiál s názvom Spustenie realizácie rekonštrukcie NKP Kaštieľ Rusovce, ktorý predložil vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra.

Obnova národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa v Rusovciach bude dokončená v roku 2029 a celkové náklady dosiahnu sumu približne 110 miliónov eur. Podľa slov vedúceho úradu vlády nebude stavebný proces jednoduchý, keďže ide o kultúrnu pamiatku. Preto na úrade vznikne expertný tím, ktorý bude dohliadať na celkovú rekonštrukciu.

Verejné obstarávanie na obnovu kaštieľa bolo vyhlásené ešte v roku 2019, ale jeho ukončenie brzdilo viacero konaní o námietkach v priebehu jednotlivých etáp súťaže. Celkové predpokladané výdavky na rekonštrukciu kaštieľa sa oproti roku 2019 navýšia. Zvýšená cena je výsledkom vysokej miery inflácie v rokoch 2022 a 2023, a s tým súvisiacim nárastom cien energií, práce a materiálov. Na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa v Rusovciach sú vyčlenené pre roky 2024 až 2028 finančné prostriedky vo výške 85 miliónov eur.

Úrad vlády SR vynaloží maximálne úsilie pri hľadaní iných alternatívnych zdrojoch financovania (napríklad voľné zdroje v Pláne obnovy a odolnosti, prostriedky EÚ, rozpočet verejnej správy v rámci limitu kapitoly Úrad vlády SR a pod.), ktorými by vykryl zvýšenú sumu na rekonštrukciu.

Kaštieľ v Rusovciach bude využívaný nielen na reprezentatívne účely, ale zároveň bude sprístupnený aj verejnosti, ktorá bude môcť využívať záhradu, park a objekt čeľadníka.


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *