islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Počas prvého roka vojny na Ukrajine pomohol envirorezort tisíckam utečencov 🤝 Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) pos…

Počas prvého roka vojny na Ukrajine pomohol envirorezort tisíckam utečencov 🤝

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) poskytuje od začiatku ruskej vojny na Ukrajine 🇺🇦 pomoc ženám a deťom utekajúcim z Ukrajiny pred hrôzami vojny v ubytovacích kapacitách envirorezortu. Utečencom z Ukrajiny pomohli organizácie MŽP SR s ubytovaním, stravou, dopravou aj asistenciou pri administratívnych úkonoch. Pomohli aj zamestnanci ministerstva, ktorí vďaka vlastnej zbierke prispeli k zabezpečeniu kúpy dvoch generátorov pre oblasti Ukrajiny, zasiahnuté výpadkami dodávok elektrickej energie. Zvyšné finančné prostriedky zo zbierky sa pridali k zbierkam ďalších inštitúcií, za ktoré sa nakúpilo ďalších 11 generátorov. Na slovensko-ukrajinskej hranici bol tiež zriadený bod prvého kontaktu pre utečencov so zvieratami – tzv. zvierací hotspot.

❕ MŽP SR okamžite zareagovalo na agresívnu ruskú inváziu do Ukrajiny. Na podnet ministra Jána Budaja začali rezortné organizácie MŽP SR bezodkladne zabezpečovať úlohy na úseku krízového riadenia a prípravu kapacít pre poskytnutie pomoci vojnovým utečencom. Bezplatné ubytovanie a strava bola poskytnutá v zariadeniach od SLOVENSKÝ VODOHOSPODÁRSKY PODNIK, štátny podnik, VODOHOSPODÁRSKA VÝSTAVBA, ŠTÁTNY PODNIK, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), Výskumný ústav vodného hospodárstva / VÚVH a Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica. Pomoc smerovala aj do dopravy a administratívnych úkonov na príslušných útvaroch hraničnej a cudzineckej polície SR, príslušných úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny a celkovej integrácie do spoločnosti. MŽP SR poskytlo tiež bezplatné ubytovanie pre dobrovoľníkov, koordinovaných cez Úrad vlády Slovenskej republiky.

✋ Pomáhali aj zamestnanci Zelená linka ministerstva, ktorí v spolupráci s tímami predovšetkým poslanca Jaromír Šíbl – ochranár v politike a slovenskými útulkami pre zvieratá zriadili na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom takzvaný „zvierací hotspot“. Zamestnanci Zelenej linky, členovia poslaneckých tímov, pracovníci útulkov aj dobrovoľníci na hotspote poskytovali zvieratám, prichádzajúcim s utečencami, základné ošetrenie, čipovanie, potravu a inú materiálnu pomoc.

➡️ Minister životného prostredia Ján Budaj počas uplynulého roku bol v kontakte s Ruslanom Striletsom, ministrom pre ochranu životného prostredia a prírodných zdrojov Ukrajiny. Minister opakovane vyjadril solidaritu s ukrajinským národom, ale tiež obavy z ohrozenia životného prostredia na Ukrajine a bezpečnosti jadrových elektrární, ktoré sa stali terčom ostreľovania.

🟢 Minister Budaj považuje vojnovú agresiu Ruska na Ukrajine za neospravedlniteľný akt režimu Vladimíra Putina. „Činy, o ktorých sa z Ukrajiny dozvedáme sa nedajú ospravedlniť ničím. A hoci sa o to niektorí ľudia snažia šírením klamstiev aj na Slovensku, pravda je iba jedna. Vojnu spôsobil Putin a Rusko. Dnes chce zlomiť Ukrajinu, ale vojnu vedie aj s nami,“ zdôraznil minister Budaj.

💬 Šéf envirorezortu dodal, že vojna na Ukrajine má za následok tisíce životov ľudí, ale aj devastačné dopady aj na životné prostredie. Na Slovensku po sebe vojská sovietskej armády zanechali celkovo 36 environmentálnych záťaží, 12 z nich na našom území stále pretrváva. „Na našom území pritom na rozdiel od Ukrajiny neprebiehali intenzívne boje. Životné prostredie za východnými hranicami Slovenska je zasiahnuté oveľa vážnejšie. Najstrašnejšie škody sa ale týkajú ľudí,“ dodal.

✅ Envirorezort bude ďalej poskytovať pomoc ľuďom, zasiahnutých krvavou agresiou Ruskej federácie.

🤝 „Vážim si, že v tejto nesmierne ťažkej situácii vieme byť solidárni s tými, ktorí to najviac potrebujú. Chcem sa poďakovať všetkým zamestnancom envirorezortu, všetkým dobrovoľníkom a občianskym aktivistom, ktorí pomáhajú zmierniť utrpenie a bolesť krvavej ruskej agresie na ukrajinskom ľude,“ podčiarkol minister Budaj.

ℹ Obyvatelia Ukrajiny potrebujú neodkladnú humanitárnu pomoc. Aj tí, ktorí zotrvávajú vo svojej vlasti, ale aj utečenci. Podľa údajov Úradu vysokého komisára Organizácie spojených národov pre utečencov (UNHCR) utieklo pred vojnou na Ukrajine do zahraničia takmer osem miliónov ľudí, ďalších 5,9 milióna Ukrajincov bolo vysídlených v rámci krajiny. Počet obetí vojny na civilnom obyvateľstve presiahol hranicu 7 000.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *