islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

POČET ZISTENÝCH ENVIRONMENTÁLNYCH TRESTNÝCH ČINOV RASTIE 2️⃣2️⃣. apríla má naša planéta svoj sviatok. V tento deň si obzvlášť u…

POČET ZISTENÝCH ENVIRONMENTÁLNYCH TRESTNÝCH ČINOV RASTIE

2️⃣2️⃣. apríla má naša planéta svoj sviatok. V tento deň si obzvlášť uvedomujeme našu závislosť na prírodných zdrojoch, ale aj vplyv ľudskej činnosti na stav prírody. Odhaľovaniu a vyšetrovaniu trestných činov proti životnému prostrediu sa venuje Polícia Slovenskej republiky.

👮‍♂️V posledných rokoch stúpa kvalita a odbornosť policajtov v tejto oblasti a celý proces špecializácie bol zavŕšený vytvorením samostatného policajného útvaru na boj s touto trestnou činnosťou. Odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru (Enviropolícia) začal fungovať od februára tohto roka.

☘️ ŠTATISTIKA ENVIROKRIMINALTY 2021
➡ Štatistiky z posledných rokov ukazujú nárast zistených trestných činov. Polícia začala vlani trestné stíhanie v 1 852 prípadoch environmentálnej kriminality, čo je medziročne viac o 52 trestných činov.
➡ Polícia zároveň zvýšila aktivitu pri odhaľovaní zložitejších a závažnejších environmentálnych prípadov, kde si usvedčenie páchateľa vyžaduje dlhší čas alebo zložitejšie znalecké dokazovanie.
➡ Objasnenosť vrátane dodatočne objasnených trestných činov predstavovala v roku 2021 viac ako 58 percent.

Najčastejšie išlo o:
🪵 krádeže dreva: 707 prípadov
🛢️ neoprávnené nakladanie s odpadom: 421 prípadov
🏹 pytliactvo: 222 prípadov
🌳 porušovanie ochrany stromov a krov: 178 prípadov
🌿 🐾 porušovanie ochrany rastlín a živočíchov: 123 prípadov
🐶 týranie zvierat: 99 prípadov.

☘️ AKÉ BOLI TRENDY?
➡ Významný nárast pokračoval minulý rok pri trestnej činnosti týkajúcej sa odpadov, kde bolo odhalených v roku 2021 rekordný počet prípadov. Tento trend pokračuje už 5 rokov.
➡ K nárastu počtu odhalených trestných činov došlo aj v oblasti protiprávnych výrubov stromov a týrania zvierat.
➡ Najvýznamnejší pokles bol v prípade pytliactva a porušovania ochrany rastlín a živočíchov. V obidvoch prípadoch však ide o problém tzv. latencie. To znamená, že významné množstvo prípadov zostáva neoznámených alebo sú zatajené, čo samozrejme deformuje celkovú bezpečnostnú situáciu.

ℹ KDE NAHLASOVAŤ ENVIROKRIMINALITU
❗ Ak máte vedomosť o páchaní trestnej činnosti proti životnému prostrediu, bezodkladne ich oznámte na telefónnom čísle 158 alebo na špeciálnej mailovej adrese enviropolicia@minv.sk


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *