islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

POKRAČUJE DISTRIBÚCIA KOMPOSTOVATEĽNÝCH VRECIEK NA ZBER KUCHYNSKÉHO BIOODPADU 🍌🥬🚛🥚 Karlova Ves v spolupráci so spoločnosťou Odvo…

POKRAČUJE DISTRIBÚCIA KOMPOSTOVATEĽNÝCH VRECIEK NA ZBER KUCHYNSKÉHO BIOODPADU 🍌🥬🚛🥚
Karlova Ves v spolupráci so spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO) začína od stredy 12. apríla bezplatne distribuovať kompostovateľné vrecká pre zapojené domácnosti. Ide o jednorazovú dodatočnú distribúciu, pričom každá zapojená domácnosť má nárok na 2 rolky, teda 50 certifikovaných kompostovateľných vreciek. 👍
Domácnosti, ktoré už vyčerpali kompostovateľné vrecká zo štartovacieho balíčka, si ďalšie 2 rolky môžu vyzdvihnúť v úradných hodinách na vrátnici miestneho úradu na Nám. sv. Františka 8 alebo na Zákazníckom centre OLO, Ivanská cesta 22. 🕗Certifikované kompostovateľné vrecká s logom “OK compost” si môžu obyvatelia tiež zakúpiť v obchodoch.
♻️ Od zavedenia zberu kuchynského bioodpadu v októbri 2021 do konca februára 2023 sa Bratislavčankám a Bratislavčanom podarilo vyzbierať takmer 6 000 ton vzácneho kuchynského bioodpadu. Vytriedený kuchynský biologicky rozložiteľný odpad je následným spracovaním zdrojom elektriny, bioplynu, biouhlíka a certifikovaného substrátu EFFECO, ktorý je schopný regenerovať pôdu, viazať v nej uhlík a zvyšovať jej úrodnosť. 👌
Ak si obyvatelia rodinných či bytových domov v Bratislave nestihli prevziať nádoby a kompostovateľné vrecká na zber kuchynského bioodpadu, môžu tak urobiť aj v tomto roku. Obyvatelia bytových domov si môžu prevziať balíček na Zákazníckom centre OLO, Ivanská cesta 22, 821 04 Bratislava, a to každý pondelok až piatok, v čase od 7:00 do 16:00 hod. Obyvatelia rodinných domov môžu kontaktovať Zákaznícke centrum OLO na zakazka@olo.sk alebo tel. č. 02/50 110 550, kde si dohodnú ďalší postup pri preberaní nádob a kompostovateľných vreciek na kuchynský bioodpad.
♻️ Správnym triedením kuchynského bioodpadu prispievajú Bratislavčanky a Bratislavčania k minimalizácii zmesového komunálneho odpadu a pomáhajú zlepšovať náš nenahraditeľný prírodný zdroj – pôdu. „Na začiatku spracovania je potrebné oddeliť kuchynský bioodpad od nečistôt – iných druhov odpadu, ktoré nepatria do hnedých zberných nádob. Čistý kuchynský odpad prechádza tepelným spracovaním, ktoré eliminuje baktérie. Z výslednej hmoty sa karbonizáciou získava biouhlík a pridaním ďalších výživných látok sa vyrába certifikovaný substrát Effeco. Ten dokáže viazať uhlík, vyživovať pôdu a zvyšovať jej úrodnosť,” vysvetľuje Peter Mertus, marketing manager spoločnosti Zdroje Zeme a.s.
♻️ Práce na projekte vybudovania vlastného zariadenia na spracovanie kuchynského bioodpadu budú v roku 2023 pokračovať v zmysle prijatej stratégie odpadového hospodárstva hlavného mesta Bratislava. „Pre mesto Bratislava je dôležité, aby malo vlastné zariadenie, ktoré dokáže spracovať biologicky rozložiteľný odpad na kvalitný produkt, ktorý budeme vedieť využívať aj na území mesta na zlepšenie podmienok v boji s klimatickou krízou, ” dodáva Ivana Maleš z oddelenia životného prostredia hlavného mesta.
Viac informácií nájdete na 👉 www.olo.sk/kbro.

Autor správy, foto a správu publikoval Karlova Ves on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *