islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

POMOC 500 MILIÓNOV EUR PRE PANDÉMIOU NAJVIAC ZASIAHNUTÉ SEKTORY. 500 EUR PRE SENIOROV 60+ Ministerstvo financií SR prichádza s …

POMOC 500 MILIÓNOV EUR PRE PANDÉMIOU NAJVIAC ZASIAHNUTÉ SEKTORY. 500 EUR PRE SENIOROV 60+

Ministerstvo financií SR prichádza s ponukou, ktorá sa neodmieta. Podáva pomocnú ruku najviac zasiahnutým sektorom a zároveň podporuje zvýšenie zaočkovanosti seniorov. Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) dnes predstavil návrh bonusu 500 eur pre každého seniora nad 60 rokov, ktorý sa do Vianoc zaočkuje prvou dávkou, resp. po šiestich mesiacoch preočkuje treťou dávkou vakcíny proti COVID-19. Bonus 500 eur sa bude dať použiť v sektore HORECA, službách, kultúre či športe.

Ministerstvo financií SR chce takto zvýšiť zaočkovanosť najzraniteľnejšej skupiny obyvateľov. Tento bonus môže využiť každý senior, ktorý sa dá zaočkovať alebo preočkovať podľa aktuálnych podmienok (preočkovanie treťou dávkou po šiestich mesiacoch od druhej dávky) a zároveň v čase čerpania bonusu bude považovaný za plne zaočkovanú osobu podľa aktuálnych pravidiel. Bonus 500 eur sa bude dať čerpať postupne v roku 2022 a navyše bude prenosný. Ministerstvo financií SR očakáva, že tento bonus využije približne jeden milión seniorov, na pomoc sa tak vo forme bonusu použije päťsto miliónov eur.

Okrem vyššej zaočkovanosti rizikovej skupiny chce ministerstvo financií týmto bonusom podporiť sektory, ktoré sú na Slovensku najviac zasiahnuté pandémiou aj niekoľkými lockdownami. „Návrh spočíva v poskytnutí päťsto milónov eur prevádzkam, ktoré najviac trpeli v prvej, druhej aj tejto tretej vlne pandémie. Preto navrhujeme túto extrémne veľkú pomoc, aby mali šancu tretiu vlnu prežiť,“ povedal podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič.

Bonus 500 eur sa bude dať použiť na platbu v reštauráciách, kaviarňach, hoteloch, penziónoch, na vstupenky do divadla, kina, vernisáž, koncert či festival, ale aj na služby kaderníka, holiča, manikúry, pedikúry, do wellnessu aj posilňovne. Zároveň sa bonus bude dať použiť aj na kúpu vstupenky na športové podujatie podľa vlastného výberu. Presný zoznam tovarov a služieb, na ktorý sa bude dať uplatniť bonus, bude ešte upresnený.

Očkovací bonus takto pomôže aj seniorom, aby si mohli dopriať aj služby, ktoré by si inak odopreli. Čerpanie bonusu má po zrušení obmedzení napomôcť, aby sa ľudia čo najskôr vrátili k bežnému životu. Zároveň má do budúcnosti predísť vysokým ekonomickým škodám spôsobených pandémiou, ďalším alebo dlhším lockdownom a bankrotu podnikov.

Ministerstvo financií plánuje legislatívny návrh predložiť na rokovanie vlády v skrátenom legislatívnom konaní už začiatkom budúceho týždňa.

Tlačovú besedu si môžete pozrieť na FB stránke MF SR:
https://fb.watch/9wFAMLFGjY/

#pomoc #ockovanie


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *