islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

POZOR❗️

POZOR❗️


KONFLIKT NA UKRAJINE ZAČÍNAJÚ ZNEUŽÍVAŤ POCHYBNÉ ÚČTY NA FACEBOOKU

Konflikt na Ukrajine trvajúci od roku 2014 sa v slovenskom online stáva hlavnou dezinformačnou témou každou hodinou. Dezinformácie týkajúce sa Covid-19 sú v úzadí. Diskusné skupiny namierené proti čomukoľvek o pandémii informujú takmer len o konflikte na Ukrajine, čo podčiarkuje ich skutočné poslanie – parazitovať na akejkoľvek téme, ktorá je momentálne rozšírená v spoločnosti, s cieľom vytvorenia informačného chaosu a vyvolania strachu v prospech jednej strán z konfliktu.

Najväčšou hrozbou sú individuálne účty na Facebooku, ktoré sa tvária akoby patrili konkrétnej osobe, avšak v skutočnosti sa za nimi skrývajú organizované skupiny. Tieto skupiny využívajú imidž osobných účtov, aby dokázali oslovovať publikum efektívnejšie. Ako osobný účet sú bližšie k individuálnemu čitateľovi. Ide o štandardnú dezinformačnú techniku.

Z kontaktných príkladov vyberáme dnešné správy z východnej Ukrajiny. Prvotná správa od miestnych novinárov sa objavila v ranných hodinách, pričom v tej chvíli nebola na “slovenskom” Facebooku vôbec rozšírená. V priebehu dňa bola správa masovo a nárazovo preberaná roznymi skupinami a osobnými účtami, pričom autori týchto statusov interpretovali vlastnú verziu udalostí v jednoznačný prospech jednej zo strán konfliktu. Ani jedna z analyzovaných stránok či osobných účtov nie je relevantným zdrojom správ z východnej Ukrajiny, pričom svoje verzie prezentovali ako fakt a využívali pri tom agresívny jazyk. Toto zaplavovanie “slovenského” Facebooku prebiehalo koordinovane, čo len podčiarkuje podozrenia o prepojení mnohých skupín a účtov, ktoré zámerne konajú v prospech cudzej štátnej mocnosti. Autor správy, foto a správu publikoval Polícia Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *