Prečo predaj Twittru oslavujú najmä dezinformátori a extrémisti? Ako má fungovať nový mechanizmus EÚ, ktorý by pre Budapešť moho…
Prečo predaj Twittru oslavujú najmä dezinformátori a extrémisti? Ako má fungovať nový mechanizmus EÚ, ktorý by pre Budapešť mohol znamenať stratu európskych finančných prostriedkov? A ako pokračuje Ruská invázia na Ukrajine a tlak na jej európskych spojencov? O tom všetkom píše v prehľade minulého týždňa náš europoslanec Vladimír Bilčík.
📰 5 ZAHRANIČNÝCH SPRÁV TOHTO TÝŽDŇA, KTORÉ MA ZAUJALI 🌍
🇵🇱 RUSKO ZASTAVILO DODÁVKY PLYNU DO POĽSKA A BULHARSKA 🇧🇬
Ruská plynová spoločnosť Gazprom vyhlásila, že zastaví dodávky plynu do Poľska a Bulharska, pretože obe krajiny odmietli splniť požiadavky Moskvy, ktorá pred mesiacom vyhlásila, že “nepriateľské” krajiny by mali za plyn platiť rubľom. Platbou za plyn v rubľoch by Moskva na svetových trhoch mohla pozdvihnúť svoju menu, ktorú oslabili sankciami. Aj napriek tomu, že Gazprom týmto jednaním porušuje svoje zmluvy, obe krajiny sú zatiaľ na zastavenie dodávok plynu pripravené. Rozhodnutie Moskvy by tak nemalo narušiť energetickú bezpečnosť ani jednej z nich. Poľsko totižto väčšinu svojej energie získava stále z uhlia, navyše disponuje terminálom na skvapalnený plyn v Baltskom mori a jeho plynovody sú prepojené s Nemeckom, Českou republikou, a po novom aj s Litvou. Problém by tak pre Varšavu mohol nastať v situácii, kedy by Moskva vypla plyn susednému Nemecku. Pre Sofiu je situácia náročnejšia, no rovnako ako v prípade Poľska, väčšinu elektriny generuje z iných zdrojov energie. Bulharsko taktiež posilnilo a ešte posilní prívod plynu z Azerbajdžanu. Európska komisia tento týždeň navyše vyhlásila, že v Sofii vznikne prvá oficiálna pracovná skupina, ktorá bude monitorovať energetickú situáciu v krajine, aj v nadväznosti na plán EÚ zbaviť sa závislosti na ruskom plyne.
🇷🇺RUSKO ŠÍRI DEZINFORMÁCIE O DISKRIMINÁCII RUSKÝCH ŠTUDENTOV V EURÓPE 🇪🇺
Rusko najnovšie zacielilo svoju dezinformačnú kampaň aj na európske univerzity, ktoré obviňuje z diskriminácie voči ruským študentom. Podľa ruského média Interfax univerzity v Českej republike, Francúzsku, Belgicku a iných európskych krajinách údajne vyhadzujú študentov ruského pôvodu kvôli rusofóbii a vojne na Ukrajine. Ruské ministerstvo školstva taktiež tvrdí, že 1 200 ruských študentov študujúcich v Európe požiadalo o prijatie na ruské univerzity. Tento týždeň ruská štátna televízia RT odvysielala príspevok o Ruske Lize študujúcej na Karlovej univerzite, ktorú sa údajne z tejto vzdelávacej inštitúcie snažia vyhodiť. Tento príspevok videlo už niekoľko desiatok tisíc ľudí, nie je však pravdivý. Karlova univerzita uviedla, že žiadna ruská študentka tohto mena nebola a nie je nútená ukončiť štúdium. Reportáž tak označuje za ruskú propagandu.
🇺🇦RUSKO NA UKRAJINE KOORDINUJE RAKETOVÉ A KYBERNETICKÉ ÚTOKY 🇷🇺
Rusko proti Ukrajine využíva aj spôsoby hybridnej vojny, vrátane kybernetických útokov, hovorí správa spoločnosti Microsoft. Ruské kybernetické útoky sú navyše častokrát koordinované s raketovými útokmi. Podľa analytikov sa tak Moskva snaží podporiť svoje pozemné vojská. Napríklad na začiatku vojny sa hackeri nabúrali do jednej ukrajinskej televíznej stanice a zároveň mierili raketový útok na televíznu vežu. Od začiatku invázie tak bolo zaznamenaných celkovo až 237 kybernetických útokov vykonaných najmenej 6 ruskými hackerskými skupinami napojených na Kremeľ. Cieľom týchto útokov sú najmä vládne inštitúcie a ich úlohou je šírenie dezinformácií, zničenie počítačových systémov alebo krádež citlivých informácií. Podľa analýzy však kybernetické zbrane zatiaľ nezohrávajú vo vojne významnú rolu a rovnako ako na zemi, aj v kybernetickom priestore, sa ukazujú nedostatky Moskvy a silná obrana Kyjevu. Ukrajina sa tak dokáže brániť proti týmto útokom aj kvôli tomu, že je z minulosti zvyknutá a pozná spôsob ruských kybernetických útokov.
🇪🇺PREDAJ TWITTERU ELONOVI MUSKOVI OSLAVUJÚ DEZINFORMATORI A EXTRÉMISTI 🇪🇺
Tohtotýždňová správa o predaji sociálnej sieti Twitter miliardárovi Elonovi Muskovi potešila mnohých konšpirátorov, dezinformátorov a exrémistov. Musk sa totižto vyjadril, že neobmedzená sloboda slova je základom každej demokracie a naznačoval, že by nechal obsah sociálnej siete zmazať jedine v prípade, že by porušoval zákon. To vzbudilo nádej napríklad u viacerých členov americkej krajnej pravicovej skupiny Proud Boys alebo konšpiračného hnutia Qanon, ktorým boli za extrémistické a dezinformačné názory vymazané účty na Twitteri. Muskov postoj k slobode slova na sociálnych sieťach však môže v budúcnosti odporovať novému prijatému Aktu o digitálnych službách EÚ, ktorý prešiel tento týždeň. Twitter tak bude musieť podľa nového zákona nielen zmazávať nelegálny obsah ako napríklad nenávistné prejavy alebo vyhrážky násilia, ale napríklad trasovať dezinformácie a iné potenciálne zraniteľné oblasti.
🇪🇺EURÓPSKA KOMISIA SPUSTILA NOVÝ MECHANIZMUS NAMIERENÝ PROTI BUDAPEŠTI 🇭🇺
Európska komisia začala v stredu zatiaľ najvážnejší krok v otázke porušovania právneho štátu v Maďarsku. Formálne spustila nový mechanizmus, ktorý by mohol pre Budapešť znamenať stratu európskych finančných prostriedkov kvôli porušovaniu princípov právneho štátu. Stalo sa tak vôbec prvýkrát, čo Únia tento mechanizmus otvorila. Týmto vyhlásením sa tak začal niekoľko mesačný proces konzultácií s Budapešťou, na konci ktorého, pokiaľ nedôjde k zlepšeniu situácie právneho štátu, sa rozhodne o znížení finančných prostriedkov pre Maďarsko. Za takéto rozhodnutie musí hlasovať kvalifikovaná väčšina v Rade EÚ, teda 55 % krajín reprezentujúcich aspoň 65 % populácie EÚ. Tento mechanizmus môže Komisia otvoriť v prípade, že podkopávanie princípov EÚ priamo ovplyvňuje rozpočet Únie. Bezprecedentný krok Komisie má tak navyše varovať ostatné krajiny EÚ, aby dodržiavali princípy právneho štátu.
Linky na články nájdete v komentároch. Foto: 1. AFP 2. EPA 3. Flickr 4. Getty Images 5. EPA-EFE Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More