islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PREDPOKLADOM NA ZDRAVÝ DIALÓG JE TO, ABY RUSKO STIAHLO SVOJE JEDNOTKY Z BLÍZKOSTI HRANÍC S UKRAJINOU Pre každú krajinu, a teda …

PREDPOKLADOM NA ZDRAVÝ DIALÓG JE TO, ABY RUSKO STIAHLO SVOJE JEDNOTKY Z BLÍZKOSTI HRANÍC S UKRAJINOU

Pre každú krajinu, a teda aj pre Slovensko, je dôležité a dobré, ak sú jej susedia suverénne, stabilné a rozvinuté demokratické krajiny. Aj preto investujem do rozvoja vzťahov s Ukrajinou, ktoré tu boli na politickej úrovni roky zanedbávané.

Znakom toho sú moje tri návštevy Ukrajiny len za tento rok a rokovania na najvyššej úrovni. Čím ekonomicky rozvinutejšia je Ukrajina, tým lepšie pre ňu samotnú a rovnako aj pre jej bezprostredného suseda ako je Slovensko.

Na rozvoj ale potrebujete jednu zásadnú vec, a tou je pocit bezpečia a stability. A ten dnes Ukrajine chýba, pretože jej východný sused zhromažďuje desiatky tisíc vojakov pozdĺž hraníc. Čo týmto sleduje? To dodnes presne nevieme. Ako by sme sa asi v tejto situácii cítili my? Ak je ohrozená bezpečnosť Ukrajiny, tak musíme byť ostražití aj my. Tu ide o bezpečnosť celej Európy.

Minulý týždeň predstavilo Rusko požiadavky, ktoré sa dotýkajú citlivých otázok európskej bezpečnosti a fungovania Severoatlantickej aliancie. Ich naplnenie by znamenalo „de facto“ návrat do stavu pred rokom 1997, kedy začal proces rozširovania NATO, a kedy Slovensko nebolo ani jeho súčasťou. Chcieť vymazať týchto vyše 20 rokov je pre nás neprijateľné.

Súhlasíme, že je potrebné začať konštruktívny dialóg, a to čo najskôr. Predpokladom na zdravý dialóg je to, aby Rusko stiahlo svoje jednotky z blízkosti hraníc s Ukrajinou.

Ďalšia eskalácia a prepuknutie vojnového konfliktu na hraniciach Ruska s Ukrajinou, môže vyústiť len v jediné, v prijatie tvrdých opatrení voči Ruskej federácii v koordinácii so spojencami. Pretože demokratické princípy, bezpečnosť a suverenita Ukrajiny, ale aj nás všetkých, sú našou absolútnou prioritou. V tom na pôde EÚ panuje zhoda.


Autor správy, foto a správu publikoval Eduard Heger – predseda vlády SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *