islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU PIATOK 22.4.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

PIATOK 22.4.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v súčasnej situácii vylúčil návštevu Moskvy na priame rokovania s ruskými predstaviteľmi.

• Obyvatelia ukrajinského Mariupola, ktorí prišli pri obliehaní mesta o život, sú pochovaní v masových hroboch v blízkej obci Manhuš. Podľa mariupolskej radnice by takto mohlo byť pochovaných až 9000 civilistov.

• Zničené ukrajinské mesto Mariupol napriek vyhláseniam Ruska o jeho obsadení „naďalej odoláva“, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko predtým uviedlo, že obliehaný Mariupol „oslobodilo“. V areáli oceliarní Azovstaľ v tomto prístavnom meste sa pritom stále nachádzalo niekoľko tisíc ukrajinských vojakov a tisíce civilistov.

• Šéf ruského rezortu obrany Sergej Šojgu uviedol, že ruská armáda má pod kontrolou celý Mariupol a jedinou baštou odporu je metalurgický komplex Azovstaľ, ktorý je však „bezpečne obkľúčený“. Vladimir Putin včera nariadil ruskej armáde, aby zastavila svoje plány útoku na Azovstaľ a nariadil blokádu tejto priemyselnej oblasti.

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prirovnal ruské obliehanie Mariupolu, v ktorom sa stále nachádzajú tisícky civilistov, k „teroristickej operácii“.

• Moskva čaká na odpoveď Kyjeva k písomnému návrhu dohody na ukončenie vojny na Ukrajine a pýta sa, prečo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že o dokumente nevie. Zelenskyj v stredu vyhlásil, že Ukrajina takýto dokument nedostala. Ukrajinský prezident zároveň povedal, že Rusko odmietlo návrh na prímerie počas nadchádzajúcich pravoslávnych veľkonočných sviatkov.

• Rusko plánuje zorganizovať falošné referendum o nezávislosti v čiastočne okupovaných regiónoch Cherson a Zaporižžia, vyhlásil Volodymyr Zelenskyj. Obyvateľov oblastí pod ruskou okupáciou vyzval, aby ruským silám neposkytovali žiadne osobné informácie.

SVET 🌏

• Britské ministerstvo obrany vo svojej najnovšej hodnotiacej správe vo štvrtok uviedlo, že pozemný útok ruských jednotiek na mariupolské oceliarne Azovstaľ by si pravdepodobne vyžiadal značné ruské straty, čo by ešte viac znížilo ich celkovú bojovú účinnosť.

• Česko, Slovensko a ďalších sedem štátov strednej a východnej Európy požiada Európsku komisiu o finančný príspevok na zvládanie ukrajinskej utečeneckej krízy.

• Lotyšský parlament včera jednohlasne prijal rezolúciu, ktorá Rusko obviňuje z genocídy proti občanom Ukrajiny.

• Americký prezident Joe Biden oznámil nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 800 miliónov dolárov.

• Slovinsko poskytne Ukrajine „veľké množstvo“ svojich tankov typu T-72, za čo dostane od Nemecka bojové vozidlá pechoty typu Marder a obrnené transportéry typu Fuchs.

SLOVENSKO 🇸🇰

• Slovenský diplomatický tím, kriminalisti a znalci včera večer dorazili do Kyjeva. Majú tam vyhodnocovať bezpečnostnú situáciu a pomáhať pri vyšetrovaní vojnových zločinov. Hneď, ako to bude bezpečné, Slovensko plánuje obnoviť aj činnosť svojho veľvyslanectva v Kyjeve.

• MOSR: Môžeme potvrdiť, že so spojencami intenzívne komunikujeme o možnostiach jednak podpory obrany nášho územia, a to za čo najvýhodnejších podmienok a tiež o možnostiach, ktorými vieme opäť pomôcť Ukrajine. Aktuálne sa zameriavame tiež na zabezpečenie trvalých technických riešení, ktoré nahradia nami darovaný materiál Ukrajine. O konkrétnych formách budeme, predpokladáme, v priebehu nasledujúcich dní informovať.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *