islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU PONDELOK 18.4.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

PONDELOK 18.4.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Poradca mariupolského starostu Petro Andriuščenko na sociálnej sieti Telegram v nedeľu napísal, že obrancovia naďalej bránia mesto aj napriek ponuke Moskvy, že vojakom kladúcim v Mariupole odpor ušetria ruskí vojaci životy, ak sa vzdajú.

• Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v nedeľu povedal, že medzi Kyjevom a Moskvou neprebieha v poslednej dobe nijaká komunikácia na úrovni rezortov diplomacie. Kuleba zároveň označil situáciu v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol za „strašnú“, pričom by sa pri rokovaniach mohla stať „červenou čiarou“.

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdôraznil, že Ukrajina nie je ochotná vzdať sa územia Donbasu na východe, pretože nemá žiadnu záruku, že Rusko sa nepokúsi znova dobyť Kyjev, ak obsadí Donbas. Zároveň uviedol, že po eskalácii vojny vo svojej krajine má problém veriť v spoľahlivosť „niektorých krajín alebo niektorých lídrov“.

•Na Ukrajine bol zabitý ďalší ruský generál, pričom jeho úmrtie potvrdilo samotné Rusko. Ide o generálmajora Vladimira Petroviča Frolova, ktorý pôsobil ako zástupca veliteľa 8. armády južného vojenského okruhu. Úmrtie Frolova potvrdil gubernátor Petrohradu Alexandr Beglov.

• Najmenej šesť ľudí zahynulo v pondelok ráno pri ruských raketových útokoch na mesto Ľvov na západe Ukrajiny. Osem ďalších osôb utrpelo zranenia, oznámil gubernátor Ľvovskej oblasti Maxym Kozyckyj.

SVET 🌏

• Bulharsko v rámci rozšírených sankcií EÚ zakázalo lodiam plaviacim sa pod ruskou vlajkou vplávať do svojich čiernomorských prístavov. Oznámila to v nedeľu na svojej webstránke tamojšia námorná správa. Lode plaviace sa pod ruskou vlajkou majú od nedele zákaz kotviť aj v belgických prístavoch.

• Pápež František v nedeľu vo svojej kázni v rámci požehnania Urbi et orbi (Mestu Rímu a svetu), ktoré udeľuje pravidelne dvakrát do roka, vyzval svetových lídrov, aby vypočuli prosby ľudí o mier na Ukrajine. Nepriamo tiež kritizoval Rusko, že zatiahlo Ukrajinu do „krutého a nezmyselného“ konfliktu.

• Európska únia v nedeľu oznámila, že vyčlení ďalších 50 miliónov eur na humanitárnu pomoc pre civilné obyvateľstvo zasiahnuté ruskou inváziou na Ukrajinu.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *