islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU STREDA 3.5.2023 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, DENNÍK N, GUARDI…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

STREDA 3.5.2023

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, DENNÍK N, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

Rusko podniklo už tretiu nočnú vlnu útokov na ukrajinskú metropolu Kyjev za posledných šesť dní. Podľa mestských úradov však systémy protivzdušnej obrany zničili všetky útočné drony, zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete ani škody.

Ukrajinský prezident V. Zelenskyj pricestoval v stredu do fínskeho hlavného mesta Helsinki. Zúčastní sa tu na jednodňovom summite severských krajín.

V ukrajinskom Chersone nečakane vyhlásili 58-hodinový zákaz vychádzania, platiť začne v piatok večer a potrvá do pondelňajšieho rána. Dopoludnia zahynuli traja civilisti v obchodnom centre v meste, ktoré zasiahlo ruské delostrelectvo.

SVET 🌍

Spojené štáty americké posielajú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc za približne 300 miliónov dolárov, vrátane obrovského množstva delostreleckých nábojov, rakiet vzduch-zem a inej munície, keďže sa blíži jarná ofenzíva Ukrajiny proti ruským silám.

Bieloruské ministerstvo obrany avizovalo na máj vo svojom vzdušnom priestore ďalšie letecké cvičenie s ruskou armádou. Cieľom je údajne preveriť bojovú pripravenosť letectva i pozemných jednotiek, plánujú aj nábor až 1000 nových brancov.

Pri plynovodoch Nord Stream sa podľa severských médií pred výbuchmi pohybovali ruské lode schopné vykonávať podmorské operácie. Vyšetrovanie vlaňajšieho útoku na plynovody pokračuje, explózie s najväčšou pravdepodobnosťou neboli náhodné.

Poslanci mestského zastupiteľstva v Petrohrade žiadajú ruského prezidenta V. Putina, aby nariadil prepustiť z vyšetrovacej väzby mladú výtvarníčku Sašu Skočilenkovú. Tá sa stala známou, keď v obchodoch s potravinami vymieňala cenovky za lístky s informáciami o pôsobení ruských vojakov na Ukrajine.

Za „zahraničných agentov“ v Rusku označili aj ochranárov prírody. Putinove represie spôsobili, že aj práca neziskoviek, ktoré dlhodobo pôsobili v krajine, je teraz nebezpečnejšia.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *