islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU UTOROK 19.4.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

UTOROK 19.4.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera oznámil, že Rusko na východe Ukrajiny začalo rozsiahlu ofenzívu.

• Ukrajinská armáda podľa ukrajinského generálneho štábu na východe krajiny odrazila sedem nepriateľských útokov. Podľa šéfa ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksija Danilova sa ruským jednotkám podarilo preraziť obranu len na dvoch miestach. V meste Kreminna pokračujú pouličné boje, čo znemožňuje evakuáciu civilistov.

• Ukrajina podľa prezidenta Volodymyra Zelenského dúfa, že sa jej už v priebehu niekoľkých týždňov podarí získať štatút kandidátskej krajiny Európskej únie. Zelenskyj to povedal na včerajšom stretnutí so šéfom delegácie EÚ na Ukrajine Mattiom Maasikasom, ktorému zároveň odovzdal vyplnený dotazník potrebný na uchádzanie sa o členstvo v EÚ. Zelenskyj tiež včera uviedol, že očakáva zvýšenie „bezpečnostnej podpory“ pre Ukrajinu zo strany EÚ.

• Z Mariupolu už bolo do Ruska alebo do oblastí kontrolovaných proruskými separatistami na Ukrajine „násilne deportovaných“ približne 40.000 civilistov. Uviedol to v pondelok starosta tohto obliehaného prístavného mesta Vadym Bojčenko .

• Podľa ukrajinského ministerstva dopravy vojna zničila na Ukrajine až 30 % dopravnej infraštruktúry. Rezort dopravy výšku škôd odhaduje na 100 miliárd dolárov.

SVET 🌏

• Americký prezident Joe Biden nemá v dohľadnej dobe v pláne návštevu Ukrajiny, hoci ho tam nedávno pozval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

• Taliansko v pondelok opätovne otvorilo svoje veľvyslanectvo v Kyjeve. Rovnaký krok avizovalo aj Španielsko. Svoje diplomatické zastupiteľstvá postupne vracajú do ukrajinského hlavného mesta aj ďalšie krajiny po tom, ako Rusko stiahlo svoje vojenské sily z okolia Kyjeva a severu Ukrajiny.

• Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok udelil čestný titul brigáde, ktorú Ukrajina obvinila z „vojnových zločinov“ a masového zabíjania v meste Buča.

• Podľa koordinátora humanitárnej pomoci OSN Martina Griffithsa sa dosiahnutie humanitárneho prímeria medzi ruskými a ukrajinskými silami na Ukrajine v blízkej budúcnosti neočakáva, no mohlo by byť možné o niekoľko týždňov.

• Z Poľska odišlo v nedeľu na Ukrajinu znova viac ľudí, ako prekročilo hranicu opačným smerom. Vyplýva to z pondelkových údajov poľskej pohraničnej stráže. Približne 19.300 ľudí opustilo počas nedele Poľsko smerom na Ukrajinu, zatiaľ čo z Ukrajiny prišlo do Poľska za rovnaký čas 17.300 ľudí – o desať percent menej ako deň predtým. Vyšší počet odchádzajúcich na Ukrajinu ako prichádzajúcich evidovali poľské úrady aj v sobotu.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *