Presvedčenie, že mám dobrú imunitu, neochráni pred covidom (rozhovor)
Vyberáme z rozhovoru s Róbertom Thonhauserom, ktorý pracuje na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici vo Zvolene tridsať rokov a päť rokov je primárom.
O LIEČBE COVIDU
„Zatiaľ žiadny liek, ktorý sa podával pacientom, nevyliečil covidové ochorenie. Ani jeden nespôsobí, že covid zázračne zmizne. Keď sa dostanú do nemocnice, liečba je v súčasnosti štandardizovaná a prebieha podľa protokolu, ktorý zahŕňa podávanie kyslíka, protivírusové lieky, lieky ovplyvňujúce imunitný systém, vitamíny vo vysokých dávkach.
Stále však má najväčší význam samotná imunitná reakcia organizmu a očkovanie je najúčinnejším spôsobom prevencie pred ťažkým covidovým ochorením. Očkovaný má spravidla oveľa ľahší priebeh a nevyžaduje hospitalizáciu. Očkovanie nám výrazne zvyšuje kvalitu života už od konca 18. storočia, keď sa prišlo na to, že má schopnosť tvoriť obranné protilátky proti infekčnej chorobe. Odvtedy zachránilo obrovské počty ľudských životov.
Naša generácia bola v 60. – 70. rokoch očkovaná nie veľmi čistými očkovacími látkami a bez veľkých následkov na očkovanú populáciu. Teraz sú očkovacie látky veľmi čisté. Sú to jedny z najbezpečnejších liečiv, aké sa pacientom podávajú.“
OPLATÍ SA SPOLIEHAŤ NA VLASTNÚ IMUNITU?
„Minulý týždeň nám zomrel 43-ročný pacient. Sú známe prípady, keď covidu podľahli mladé tehotné ženy. Nemyslím, že v takom veku mali všetci výrazne oslabenú imunitu. Pľúca majú úplne rozožraté, a to by už mali byť pre očkovanie dostatočné argumenty. Ani mladší vek nie je zárukou prežitia.
Najmladší pacient na pľúcnej ventilácii má 40 rokov, najstarší nad 70. Ťažký priebeh však majú aj mladší. Vírus je veľmi agresívny a len vek a presvedčenie, že mám dobrý imunitný systém, nás neochráni. Očkovanie ochraňuje sliznicu, či už nosa, dutiny ústnej, dýchacích ciest.
Po očkovaní protilátky prudko zareagujú a dokážu vírusu zabrániť, aby prenikol cez sliznicu dovnútra do organizmu. U neočkovaných preniká veľmi rýchlo. Pacienti s pridruženými ochoreniami vo vyššom veku majú dosť zlú prognózu ochorenia, aj preto je snaha zaočkovať čo najviac ľudí.“
O BEZPEČNOSTI VAKCÍN
„Na svete zaočkovali aspoň jednou dávkou už viac ako štyri miliardy ľudí, a to už je, myslím, nepochybne dostatočné testovanie. Je to viac ako 54 percent svetovej populácie. Každý jeden liek, ktorý sa podáva pacientovi, nesie určité riziká, ale očkovacie látky ich nesú veľmi málo.
Máme plné nemocnice pacientov, ktorí zomierajú na komplikácie covidovej infekcie. Sú to zlyhané pľúca, upchávanie ciev, infarkty, cievne mozgové príhody. Pacienta, ktorý by mal komplikácie po očkovaní, sme tu nemali ani jedného.“
Celý rozhovor:
https://myzvolen.sme.sk/c/22798255/primar-thonhauser-v-detstve-nas-neockovali-vakcinami-ake-su-dnes.html“
Lekár hovorí o najťažších prípadoch, aké majú v nemocnici. Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.