Prezidentské voľby boli súbojom dvoch strachov, nie Dobra a Zla Podľa Ivana Korčoka rozhodol o výsledku prezidentských volieb …
Prezidentské voľby boli súbojom dvoch strachov, nie Dobra a Zla
Podľa Ivana Korčoka rozhodol o výsledku prezidentských volieb strach a to, ako keby perspektívou krajiny bolo šírenie strachu a nenávisti. Má pravdu. Lenže to bol súboj dvoch strachov, ktoré vyvolávali prívrženci oboch prezidentských kandidátov, aby zmobilizovali svojich voličov k účasti na voľbách.
Áno, podporovatelia Petra Pellegriniho strašili svojich potenciálnych voličov zavlečením do vojny na Ukrajine. Lenže minimálne rovnako strašili svojich voličov aj prívrženci Ivana Korčoka. Zvolenie Pellegriniho vraj znamená neobmedzenú Ficovu vládu nad Slovenskom, odchod Slovenska z civilizovaného sveta, príklon k Putinovi, koniec demokracie a právneho štátu. Argumenty rozličné, ale šírená emócia tá istá. Rovnaký bol aj motív šírenia strachu – zvýšenie volebnej účasti svojich potenciálnych voličov.
Ak si Ivan Korčok myslí, že kampaň voči nemu nebola férová, potom by si mal pripomenúť týždne trvajúcu kampaň liberálnych a progresívnych médií robiacu z jeho protikandidáta nesvojprávneho ťuťka, ktorý si bez súhlasu Roberta Fica nevyberie ani kravatu. Ak má Ivan Korčok dojem, že alternatívne médiá a sociálne siete podporovali Pellegriniho, nech si pripomenie vyjadrenia politikov, expertov, umelcov a influencerov, ktorí v liberálnych a progresívnych médiách mesiace vyrábali jeho.
Ak si Ivan Korčok myslí, že negatívna kampaň proti nemu prekročila všetky prípustné medze, potom by si mal pripomenúť karikatúry a vyjadrenia verejne známych osobností, ktoré upozorňovali na predpokladanú inú sexuálnu orientáciu Petra Pellegriniho. To bol naozaj humus, ktorý sa s označovaním Korčoka za prezidenta vojny nedá porovnávať.
Goebbels raz upozornil propagandistov NSDAP na zaujímavú skutočnosť: Naši ľudia (nacisti) sú schopní logicky analyzovať a odhaľovať propagandu nepriateľa, a pritom si vôbec neuvedomujú, že my robíme to isté, alebo ešte horšie. Podľa Goebbelsa je to preto, lebo v skutočnosti ľudí ovládajú emócie. Preto si nedokážu uvedomiť, že oni sami robia presne to, čo kritizujú, ak ich poháňa dostatočne silná emócia. Napríklad strach alebo hnev.
Na Slovensku podporovatelia Ivana Korčoka precízne odhaľujú všetky kampaňové fauly Petra Pellegriniho a jeho podporovateľov, ale sú slepí voči faulom proti Pellegrinimu. A naopak. Triesky a brvná vo vlastných očiach nevidia ani jedni.
Ak máte dojem, aký asi má Ivan Korčok, že ho ľudia volili kvôli jeho pozitívnym posolstvám, skúste si na nejaké spomenúť. A teraz si skúste spomenúť na “Fico nemôže mať všetko”. Čo si myslíte, čo bolo väčším motívom Korčokových voličov, aby ho prišli voliť?
A teraz si skúste spomenúť na nejaké pozitívne pososlstvá z kampane Andreja Kisku a Zuzany Čaputovej. Nebol hlavným motívom pre ich voľbu rovnako strach z Fica a Smeru?
A teraz si skúste spomenúť na pozitívne posolstvá Pellegriniho kampane. Myslíte si, že jeho voličov oslovili slová pokoj a dôstojnosť?
Sme tesne po voľbách, sme plní emócií. Emócie nami hýbu oveľa silnejšie ako nejaké logické argumenty. Prečo sa teda napriek tomu snažím logicky argumentovať? Pretože verím, že je to správne a má to zmysel. Pretože verím, že na Slovensku je veľa ľudí, ktorí považujú za nebezpečné extrémy aj Fica, aj progresívcov. Pretože verím, že riešením pre Slovensko nie je zaradiť sa na jednu alebo druhú stranu zákopu, a potom ostreľovať všetkých na tej druhej strane.
Nenechajme sa manipulovať strašením. Ani od jedných, ani od druhých. Nezabudnite – Slovensko je zdravšie a silnejšie, než ako sa nám jedni aj druhí snažia nahovoriť. Prekonali sme za posledných sto rokov veľa problémov a kríz. Zvládneme aj toto.
Autor správy, foto a správu publikoval Milan Krajniak on Facebook Zdroj Read More