islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Prinášame Vám prvú časť rozhovoru s režisérom Novomestského divadla ktoré je projektom nášho strediska a bude mať premiéru už bu…

Prinášame Vám prvú časť rozhovoru s režisérom Novomestského divadla ktoré je projektom nášho strediska a bude mať premiéru už budúci mesiac. Rozhovor pripravil Branislav Oprala.

„Nemôžeme dovoliť, aby divadlá o desať rokov zívali prázdnotou,“
myslí si spoluzakladateľ Novomestského divadla
V stredisku kultúry na Vajnorskej vzniká vskutku výnimočný projekt. Mladý producent a režisér spoločne s riaditeľkou strediska Máriou Priečinskou vytvorili koncept nového Novomestského divadla. Hovoria, že ich cieľom je vytvoriť priestor pre všetkých. Chceme vzdelávať, spájať, ale zároveň byť komerční, tvrdí v rozhovore Michael „Sharmant“ Gejdoš, ktorý sa po rokoch strávených na prestížnej London Film Academy vrátil na Slovensko, aby uplatnil to, čo sa v zahraničí naučil od najlepších ľudí vo svojom obore.

S audiovizuálnou tvorbou si začal už ako teenager. Zdá sa, že si bol jeden z mála ľudí, ktorí odmalička vedeli, čomu sa chcú v živote venovať…

Áno mal som to šťastie. V detstve som tancoval a už to bola pre mňa forma umeleckej komunikácie. Keď som v tom období videl film Riddleyho Scotta Gladiátor, okamžite som vedel, že práve toto chcem robiť. Nezáležalo mi na tom, či budem tvoriť film, divadlo alebo hudbu, vedel som, že svojou prácou chcem pohnúť životom ľudí tak, ako spomínaný film pohol so mnou.
Začal som v 13-tich promo-videom na detský tábor, v roku 2014 som získal prvú komerčnú zákazku a neskôr som nakrútil krátky film o inklúzii schengenského priestoru. Ten získal ocenenie na Slovensku a neskôr aj v Bruseli. V roku 2019 som už debutoval v D.P.O.H. s hrou Príbeh Zeme.

Neskôr ťa prijali na teatrológiu na VŠMU. Z nej si však zo dňa na deň odišiel študovať na London Film Academy. Ako sa ti to podarilo?

Prijímacie konanie bolo odlišné od tých, ktoré poznáme zo slovenských škôl. Oveľa viac než teoretické vedomosti ich zaujímalo, ako veľmi je človek zapálený pre to, čo chce študovať. Všímali si portfólio a získané ocenenia. Ak videli, že človek chce audiovizuálnej tvorbe či divadlu obetovať celý svoj život, nemali dôvod ho neprijať.
Vďaka tomu, že som sa komerčnej či festivalovej tvorbe venoval od mladého veku, moje portfólio bolo pomerne veľké. Pôvodný plán bol stráviť v škole niekoľko mesiacov, naučiť sa niečo nové a vrátiť sa na Slovensko. Nakoniec som však úspešne dokončil bakalára.

Bolo pre teba štúdium v zahraničí od začiatku jednoznačným krokom?

Nie vždy som to tak cítil, Slovensko mám veľmi rád. Keď som však stál pred rozhodnutím, či zostať na VŠMU alebo skúsiť šťastie na London Film Academy, voľba bola jednoznačná. Tá škola je Rolls-Royce v oblasti vzdelávania v umeleckej sfére. Celosvetovo je podobných inštitúcií naozaj len niekoľko. Splnil sa mi sen, ktorý som predtým ani nepovažoval za reálny.

Podarilo sa ti tam spolupracovať s viacerými zaujímavými menami zo svetového showbiznisu.

Áno, stretol som sa napríklad s oscarovým poľským režisérom Pawelom Pawlikowskim či Andym Serkisom, ktorého môžu ľudia poznať napríklad z Pána Prsteňov. Práve on ma neskôr odporučil na pozíciu casting directora do filmu s produkciou Justina Timberlakea.

V čom je prístup k tvorbe filmu a divadla v zahraničí odlišný?

Ak vynecháme rozpočet, odlišnosťou je kultúra. V Londýne nemajú problém riešiť problémy zo dňa na deň, navyše je tam obrovský ľudský potenciál. Denne prichádzajú ľudia z celého sveta, ktorí bažia po príležitostiach a aj pri účasti na menších študentských projektoch sú zo seba ochotní vydať maximum.

Pokračovanie rozhovoru už čoskoro 🙂
Vstupenky na Jeruzalem 1187 dostupné tu:
https://www.ticketportal.sk/event/JERUZALEM-anno-1187

Autor správy, foto a správu publikoval Stredisko kultúry BA Nové Mesto on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *