islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PRIPOMEŇME SI OSOBNOSTI SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA Od začiatku druhej svetovej vojny Slovenský štát stál na strane nacisti…

PRIPOMEŇME SI OSOBNOSTI SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA

Od začiatku druhej svetovej vojny Slovenský štát stál na strane nacistického Nemecka, vyrábal zbrane pre Hitlerovu armádu, či dokonca deportoval vlastných občanov do vyhladzovacích táborov. Nie všetci Slováci to však boli ochotní tolerovať. V pozadí prebiehala politická mobilizácia. V nej vznikla idea Slovenského národného povstania proti Tisovmu režimu, nacistickej okupácii, ale aj za obnovenie Československej republiky a podpory vojenského úsilia Spojencov.
Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944. K vojakom zapojeným do povstania a ich veliteľom – generálovi Rudolfovi Viestovi a podplukovníkovi Jánovi Golianovi – sa pridávali dobrovoľníci z radov civilného obyvateľstva. Nesmieme opomenúť ani úlohu žien, ktoré bojovali po boku mužov, pôsobili ako partizánske spojky či ošetrovateľky. Rovnako mnohé ako Chaviva Reiková či Alžbeta Göllnerová-Gwerková zaplatili za ich vieru v lepší svet životom.
Dva mesiace sa #našihrdinovia a #našehrdinky vzpierali proti presile jednotiek Wehrmachtu, SS a Hlinkovej gardy. SNP bolo nakoniec potlačené a Jozef Tiso poslal Hitlerovi ďakovný telegram, vyznamenal nemeckých vojakov a v Banskej Bystrici na námestí, ktorá bola centrom povstania, odslúžil omšu „za víťazstvo“.
Obeť hrdinov a hrdiniek však Slovensko vykúpila. Ich aktívny odpor voči okupácii nás po druhej svetovej vojne postavil na víťaznú stranu. Ďakujeme za to týmto ľuďom a aj tým, ktorých mená zostávajú neznáme.

Zdroje:
http://www.muzeumsnp.sk/historia/
https://dennikn.sk/2865801/jej-myslienky-boli-prevratne-gwerkova-gollnerova-pred-osemdesiatimi-rokmi-radila-zenam-ako-byt-demokratkami/


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *