islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Pripomíname si 110. výročie narodenia nášho významného rodáka Gorazda Zvonického :) Z pera historika nášho mesta Martina Molnára…

Pripomíname si 110. výročie narodenia nášho významného rodáka Gorazda Zvonického 🙂 Z pera historika nášho mesta Martina Molnára si prečítajte zaujímavé informácie o jeho živote 🙂

👉Gorazd Zvonický, vlastným menom Andrej Šándor, sa narodil 29. júna 1913 v Močaranoch ako piate z ôsmich detí. Pokrstený bol v gréckokatolíckom chráme v Šamudovciach.
Po skončení ľudovej školy pracoval ako pomocný murársky robotník. Okrem iného
pracoval na výstavbe novej budovy michalovského gymnázia. V tom čase na tejto strednej škole ako katechéta pôsobil Štefan Hlaváč. Gorazd Zvonický mal úmysel študovať na michalovskom gymnáziu, ale pre vyšší vek ho nemohli prijať. Hlaváč mu pomohol, aby mohol odísť študovať k saleziánom do Šaštína (leto 1931). Zvonický
pokračoval v štúdiách v Trnave a Kláštore pod Znievom, kde aj zmaturoval. V rokoch 1944 – 1948 študoval teológiu. V júni 1948 ho biskup vysvätil za kňaza.
👉Primície mal 5. júla 1948 v Michalovciach. Zo Zvonického rodného domu šiel sprievod na primičnú svätú omšu k michalovským saleziánom. Pred rodným domom sa k zhromaždením prihovoril Štefan Hlaváč. Okrem iného povedal: „Opustil si tento domček, svojich rodičov, močarianske pole, kamarátov a šiel si za roľníka na duševné polia, kde treba orať, brániť kamenistú, tvrdú pôdu ľudských sŕdc.“ Medzitým košický biskup Jozef Čársky svojou zakladajúcou listinou č. 3870/48 zo dňa 22. októbra 1948 zriadil (s platnosťou od 1. decembra 1948) v Michalovciach druhú farnosť – Farnosť Panny Márie, Pomocnice kresťanov. Kaplnka saleziánskeho ústavu bola zároveň povýšená na farský kostol. Podľa uzatvorenej dohody túto novú farnosť pleno de iure získali do správy saleziáni. Začiatkom júna 1949 bol Gorazd Zvonický ustanovený za
správcu michalovskej saleziánskej farnosti Panny Márie Pomocnice kresťanov. Zároveň ako výpomocný katechéta vyučoval náboženstvo na miestnom gymnáziu.
👉 Zvonický vydal dve básnické zbierky Sejba perál (rok 1943) a Mýtnik pred Madonou (rok 1948).
Pohnuté udalosti roka 1950 spôsobili útek G. Zvonického do Talianska, neskôr pôsobil v Argentíne a v Ríme. Po odchode do zahraničia bol naďalej literárne činný.
👉 Svoj pseudonym si vybral podľa močarianskej zvonice.


Autor správy, foto a správu publikoval Michalovce – srdce Zemplína on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *