islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PRIPOMÍNAME SI OBETE HOLOKAUSTU A RASOVÉHO NÁSILIA ⚫️ 9. septembra 1941 prijal Slovenský snem ľudáckej Slovenskej republiky Žid…

PRIPOMÍNAME SI OBETE HOLOKAUSTU A RASOVÉHO NÁSILIA

⚫️ 9. septembra 1941 prijal Slovenský snem ľudáckej Slovenskej republiky Židovský kódex, hanebnú protižidovskú legislatívu, ktorá našich spoluobčanov židovského pôvodu zbavila základných práv, časti majetku a vytvorila predpoklad pre deportácie do vyhladzovacích táborov. Zahynulo v nich približne 70-tisíc Židov z územia vtedajšieho Slovenského štátu. Rôzne protižidovské opatrenia sa však začali zavádzať už oveľa skôr a nevyhli sa im ani príslušníci armády.

🧐 Narastajúca vlna antisemitizmu v 30-tych rokoch minulého stor. poznačila aj život brigádneho generála Františka Milana Borského, v tom čase ešte Žigmunda Bergera. Meno si dal zmeniť vo februári 1939 v napätej pomníchovskej atmosfére, kedy dochádzalo k radikálnym zásahom proti židovskej komunite. Borský, neskorší hrdina bojov v SNP, v čase, keď slovenská armáda v septembri 1939 mobilizovala, riadil prepravu slovenských vojakov. Mimoriadne sa osvedčil, vďaka čomu bol povýšený najprv na mjr. gšt. a neskôr na plk. gšt.

Žiaľ, jeho židovský pôvod mal napokon nepriaznivý dopad na jeho osud. V r. 1941 bol preradený k pomocnej pracovnej čate Správy pracovného zboru v Bratislave a o rok neskôr ho prepustili z armády bez ponechania nadobudnutej hodnosti, pričom bol zaradený do pracovnej povinnosti v kategórii robotník-žid. Hoci bol jeden z najväčších odborníkov na problematiku železničného vojska, len jeho pôvod ho mal pripraviť o budúcnosť. Až v r. 1945 bol opäť prijatý do radov čs. armády v hodnosti pplk. gšt.

☝️ Aj takéto čierne momenty našej histórie, kedy dochádzalo k prenasledovaniu ľudí na základe ich pôvodu, nám pripomínajú, že len pluralitná demokratická spoločnosť je schopná garantovať dodržiavanie ľudských a občianskych práv. Už nikdy nesmie dôjsť k zneužitiu legislatívy na vyčleňovanie a prenasledovanie občanov, či dokonca genocídu. Zároveň je potrebné vzdať úctu všetkým, ktorí sa postavili na odpor voči prenasledovaniu židovských spoluobčanov, pričom riskovali stratu vlastnej slobody či života.

Viac o živote brig. gen. F. M. Borského sa dočítate v článku VHÚ: https://www.vhu.sk/brigadny-general-frantisek-milan-borsky/.

#Nezabudneme #NikdyNezabudneme


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *