islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Príroda nám vždy poskytovala jedinečnú možnosť ako na chvíľu zabudnúť na každodenné problémy, načerpať silu a utužiť si zdravie….

Príroda nám vždy poskytovala jedinečnú možnosť ako na chvíľu zabudnúť na každodenné problémy, načerpať silu a utužiť si zdravie.

V horách sa však najmä v zime môže túra či skialp zmeniť zo sekundy na sekundu na boj o vlastný život. Myslím, že najviac o tom vedia záchranári z Horská záchranná služba, ktorých výjazdy boli posledné týždne poznačené mnohými vážnymi zraneniami či dokonca smrťou.

Časté teplotné zmeny zvyšujú aj nebezpečenstvo lavín. V rámci HZS preto existuje aj Stredisko lavínovej prevencie, ktoré každý deň monitoruje aktuálnu snehovú situáciu na horách. Okrem toho stanovuje stupeň lavínového nebezpečenstva podľa medzinárodných štandardov a robí tiež preventívne odstrely lavín v blízkosti lyžiarskych stredísk, cestných či železničných komunikácií, kde hrozí bezprostredné ohrozenie ľudí a majetku.

Pri plánovaní zimnej túry je možné sa nebezpečenstvu i lavínam na horách vyhnúť, no iba v prípade dodržiavania rád skúsených horských záchranárov:

➡ Vyhýbať sa lavínovým terénom a dráham hlavne v dňoch po snežení alebo silnom vetre
➡ Byť obozretný a sledovať lavínovú predpoveď
➡ Nechodiť nikdy sám do horského prostredia – základné pravidlo, bez ktorého sú všetky opatrenia zbytočné
➡ Nedeliť sa počas túry
➡ Do lavínového terénu vstupovať po jednom a vzájomne sa sledovať
➡ Mať základnú lavínovú výbavu – t. j. lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú lopatku a lavínovú sondu. Nutná výbava aj na túry na horské chaty. Vedieť túto výbavu efektívne použiť
➡ Mať nabitý mobilný telefón
➡ Mať lavínový airbag batoh, ktorý pomôže zostať na povrchu lavíny. Pri jeho aktivácii sa šanca na prežitie výrazne zvyšuje


Autor správy, foto a správu publikoval Roman Mikulec – minister vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *