islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PRÍRODA POTREBUJE KOMPLEXNÚ OCHRANU, NIE RÝCHLU POSLANECKÚ NOVELU! HLAS víta odmietavý postoj predsedu parlamentu Borisa Kollár…

PRÍRODA POTREBUJE KOMPLEXNÚ OCHRANU, NIE RÝCHLU POSLANECKÚ NOVELU!

HLAS víta odmietavý postoj predsedu parlamentu Borisa Kollára k súčasnej podobe novely zákona o ochrane prírody a krajiny.

„Národné parky aj ostatné chránené územia považujeme za naše najväčšie bohatstvo a prírodné dedičstvo. Efektívna a zrozumiteľná ochrana prírody sa však rozhodne nedá vyriešiť jednou poslaneckou novelou a prevodom správy majetku štátu. Komplexná reforma musí byť podrobená dôkladnej odbornej diskusii, štandardnému legislatívnemu procesu a musí byť akceptovaná širokým spektrom odborníkov, vlastníkov, správcov a najmä obyvateľov žijúcich v týchto územiach,“ povedal expert HLASU na environmentálnu politiku Peter Kalivoda.

Slovensko podľa HLASU potrebuje zabezpečiť čo najlepšiu ochranu pre hodnotné územia, jasne stanoviť bezzásahové plochy, vytvoriť predpoklady pre udržateľné a prírode blízke hospodárenie v našich lesoch. Environmentálna legislatíva musí zároveň umožniť kvalitný životný priestor pre ľudí bývajúcich v chránených územiach, stanoviť podmienky pre turistov a vytvoriť fungujúci a udržateľný segment nášho hospodárstva. „ V reformnom procese je kľúčové urobiť revíziu chránených území, ich odborné prehodnotenie a vytvorenie funkčných zonáci. Následne treba zosúladiť správu týchto území a vytvoriť finančné mechanizmy na podporu ochrany a rozvoja našich chránených území a podporu ľudí, ktorí v nich žijú,“ dodal Kalivoda.


Autor správy, foto a správu publikoval HLAS – sociálna demokracia on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *