islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Problém sudcu Trubana v kauze Očistec O nezaujatosti sudcu Trubana pri rozhodovaní o kauze Očistec existujú vážne pochybnosti. …

Problém sudcu Trubana v kauze Očistec

O nezaujatosti sudcu Trubana pri rozhodovaní o kauze Očistec existujú vážne pochybnosti. Situácia sa dnes javí tak, že obžaloba na Tibora Gašpara, Norberta Bödöra a špičky polície Smeru je ďalším krokom v najväčšej kauze korupcie a mafie v najvyšších kruhoch štátu v histórií Slovenska. Zároveň so žiadnou inou kauzou neboli spojené také výrazné tlaky a rozporuplné rozhodnutia smerom k vyšetrovateľom a prokurátorom, žiaľ aj zo strany iných štátnych orgánov. Preto je nevyhnutné a kľúčové, aby o celej veci rozhodoval profesionálny a nezaujatý sudca.

Prípad Očistec dostal na špecializovanom trestnom súde sudca Truban. Na toho bol pred viac ako rokom podaný disciplinárny návrh v prípade väzobného stíhania Norberta Bödöra, ktorého do väzby nevzal. Truban vtedy nenamietal svoju zaujatosť a jeho nadriadení podali disciplinárny návrh. Sudca Truban stihol kontroverzne rozhodnúť aj v prípade Kováčika a Košča, kde obžalobu odmietol. Konať a rozhodnúť mu prikázal až Najvyšší súd. Pochybnosti o Trubanovi v súvislosti s Bödörom spočívajú v tom, že dotáciu z PPA, ktorej sa týka kauza Dobytkár dostali aj jeho príbuzní, Truban sa spomína aj vo výpovediach v kauze, kde ho svedok označoval za osobu profitujúcu zo zmluvy a hovorí aj o kontaktoch s obvineným advokátom.

Je škoda, že v prípade disciplinárneho stíhania sa prípad nepohol viac ako rok, nakoľko príslušný Najvyšší správny súd síce už funguje, ale neskoro prijatý vykonávací predpis umožňuje reálne rozhodovanie až od budúceho roka.

Kauza Očistec je obrovskou skúškou systému spravodlivosti na Slovensku. Nenávistné reakcie Roberta Fica, ako aj jeho vyjadrenia na pytliackej chate ukazujú, ako sa vyšetrovania a rozsudkov v kauze Očistec veľmi bojí. Aj preto vidíme v tomto prípade obrovský tlak a spochybňovanie hlavne zo strany tých, ktorým hrozia vysoké tresty. Nezávislý a nestranný sudca je práve v takomto prípade pre spravodlivosť a dôveru ľudí v právo nevyhnutný.

Foto: TASR


Autor správy, foto a správu publikoval Veronika Remišová on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *