islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PRVÉ DÁTA Z VEĽKEJ BRITÁNIE: OCHRANNÝ EFEKT TRETEJ DÁVKY PROTI OMIKRONU TVORÍ 71-76% Variant OMIKRON je najinfenkčnejší variant…

PRVÉ DÁTA Z VEĽKEJ BRITÁNIE: OCHRANNÝ EFEKT TRETEJ DÁVKY PROTI OMIKRONU TVORÍ 71-76%

Variant OMIKRON je najinfenkčnejší variant, ktorý bol doteraz detekovaný. Prípady sa začínajú čoraz intenzívnejšie množiť už aj v Európe a vlna Omikronu sa zrejme nevyhne ani Slovensku.

Na zvládnutie tejto vlny však máme účinnú zbraň. Tou je tretia dávka očkovania, tiež označovaná ako posilňujúca dávka, resp. “booster”. Tá totiž dokáže navýšiť level imunity a zvýšiť percento našej ochrany. Pre zdolanie štvrtej vlny to bude kriticky dôležité.

Ukazujú to najmä dáta z Veľkej Británie, kde sa medzičasom stihol variant Omikron výrazne rozšíriť. Body na obrázku ukazujú, že ochrana po druhej dávke je silná prvé mesiace po podaní, časom však klesá, pričom pokles je pri variante Omikron ešte výraznejší. Tu treba dodať, že aj napriek poklesu ochrany voči symptomatickej infekcii ochrana voči ťažkému priebehu, či hospitalizácii zostáva vďaka bunkovej imunite výrazne vyššia.

Dôležitá informácia je však zvýraznená červenou. Na týchto bodoch vidíme, že tretia dávka ochranný efekt voči symptomatickej infekcii výrazne navýši. Prvotné dáta ukazujú, že tvorí 71 – 76%, v závislosti od toho, akým typom vakcíny bola osoba primárne očkovaná. Potvrdzuje sa tak to, čo ukazovali už laboratórne štúdie, vykonané v posledných týždňoch. Po aplikácii tretej dávky bol pozorovaný výrazný nárast protilátok schopných neutralizovať aj variant Omikron. Dáta z Veľkej Británie ukazujú, že sa to prejavuje aj v populácii, protilátky naozaj fungujú, a ľudia preočkovaní treťou dávkou sú výrazne menej náchylní na infekciu variantom Omikron, ako bez nej. Je preto kľúčové, aby ste po druhej dávke absolvovali aj preočkovanie treťou dávkou – “boosterom”.

V poslednom období bolo preočkovaných posilňovacou dávkou až 100.000 obyvateľov týždenne. Pridajte sa k nim registráciou na https://vakcinacia.nczisk.sk/registracia-3-vlna


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *