islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

REFORMA NÁRODNÝCH PARKOV BUDE MENŠIA A NESKÔR Minister životného prostredia Ján Budaj dnes oznámil, že vlajková loď jeho rezor…

REFORMA NÁRODNÝCH PARKOV BUDE MENŠIA A NESKÔR

Minister životného prostredia Ján Budaj dnes oznámil, že vlajková loď jeho rezortu v oblasti ochrany prírody má problém. Reforma národných parkov sa začne neskôr a bude rozsahom výrazne menšia, ako dlhodobo bombasticky tvrdilo MŽP SR. Reforma sa pôvodne mala začať 1. januára 2022 a mala sa rozsahom týkať všetkých národných parkov na Slovensku. Po novom sa začne až 1. apríla 2022 a v prvom kole sa bude týkať len dvoch z našich deviatich národných parkov. Bublina spľasla.

Reforma, ktorú minister v júni nepredložil cez svoj rezort životného prostredia, ale prekvapivo cez skupinu poslancov – narýchlo a bez diskusie – to neveštilo nič dobré! Strana SPOLU dlhodobo upozorňovala, že Budajova reforma je nepripravená. Mediálne divadlo bolo pôsobivé, ale nezabralo. Naopak. Konflikt sa prehĺbil a skomplikoval.

Strana SPOLU navrhla riešenie – vyskúšať reformu národných parkov na pilotnom projekte v TANAPe. Minister Budaj to však rázne odmietol. No a teraz sa, chtiac-nechtiac, vracia k myšlienke pilotného projektu. Jediný rozdiel od nášho návrhu je, že reformu chce odskúšať nie na jednom, ale na dvoch parkoch.

Naši experti Erik Baláž a Michal Wiezik mali pravdu. A je veľká škoda, že ich minister Budaj v čase, keď sme predkladali náš návrh reformy, ani len neprijal a nevypočul. Sme konštruktívna opozícia, ale nebudeme zatvárať oči pred diletantizmom, nesystémovými krokmi a populizmom. Nebudeme to robiť ani vtedy, keď ide o veci, ktoré sami podporujeme a vnímame ako dôležité.

Reformu národných parkov a lepšiu ochranu prírody naďalej podporujeme, ale rovnako rázne ako A, hovoríme aj B. To, že sa reformu nepodarilo presadiť ako celok je výsledkom partizánčiny a nesystémového postupu zo strany vedenia MŽP SR. Je to jasný politický neúspech ministra Budaja.

Skratky nefungujú. My v strane SPOLU veríme, že sa musíme vrátiť k normálnej a poctivej politike. Pretože iba tak sa dajú dosiahnuť výsledky, ktoré budú stáť na pevných základoch a budú prínosom pre ľudí aj pre krajinu.

#SPOLUpreSLOVENSKO


Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *