islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Reformy by nemali padnúť za obeť populistom! Jednou z kľúčových tém dnešných dní je reforma nemocníc. To, že naše zdravotníctv…

Reformy by nemali padnúť za obeť populistom!

Jednou z kľúčových tém dnešných dní je reforma nemocníc. To, že naše zdravotníctvo nie je v dobrej kondícii, sme vedeli už dávno pred Covidom. Pandémia nám však naplno ukázala dve veci – jednak, že máme v zdravotníctve skvelých ľudí, ale je ich málo a sú zle zaplatení. No a tiež že systém nefunguje efektívne ani pre pacienta, ani pre poisťovne, ani pre štát. Základné ponaučenie je, že takto sa ďalej fungovať nedá.

Preto potrebujeme reformu. Reforma sa nerobí pre reformu. Robí sa pre pacienta a preto, aby sme mali funkčný a kvalitný systém. Populisti zo Sme rodina, ale aj politickej opozície teraz robia divadlo a tvária sa, ako idú zachraňovať malé nemocnice v regiónoch. Je to ľúbivé, ale… To ako je systém nastavený teraz je najlepšia cesta k bankrotu a kolapsu systému. Ponechať dnešný stav si jednoducho nemôžeme dovoliť.

Populisti sa tvária, že bojujú za udržanie dostupnej zdravotnej starostlivosti. Je to však len nebezpečná ilúzia. Pacient má síce nemocnicu blízko, ale nemá v nej ani kvalitnú starostlivosť na zodpovedajúcej úrovni, ani služby a prostredie. Za špecializovanými výkonmi sa tak či tak musí cestovať. Reforma je cesta, ako sa vyhnúť krachu systému, ktorý dnes dotuje neefektívne rozloženie odborného i obslužného personálu, ľudských i technických kapacít, posúvanie si pacientov a chátrajúce neopraviteľné stavby.

Nie sme populisti – preto vieme, že pre pacienta je lepšie mať menšiu, ale modernú a funkčnú sieť nemocníc, ako mať veľké množstvo nemocníc, kde však nedostane adekvátnu liečbu a starostlivosť na úrovni 21. storočia. Preto – ak sa bude rozhodovať o kvalitných reformách, ktoré nebudú len kompromisným koaličným paškvilom – tak strana SPOLU a náš poslanec NR SR Miroslav Kollár SPOLU – občianska demokracia reformu nemocníc podporí.


Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *