islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

REFORMY NÁS MAJÚ SPÁJAŤ, NIE ROZDEĽOVAŤ Reformy na Slovensku boli desaťročia odkladané. Výsledkom bol úpadok či pokles rozvoja …

REFORMY NÁS MAJÚ SPÁJAŤ, NIE ROZDEĽOVAŤ

Reformy na Slovensku boli desaťročia odkladané. Výsledkom bol úpadok či pokles rozvoja v rôznych sektoroch. Reformy sú preto dnes v podstate nevyhnutné. Preto aj boli nosnou témou koalície. Nedávno prešla reforma nemocníc, reforma národných parkov, prešli kľúčové reformné zákony v školstve. V polovici cesty však bola zabrzdená časť refomy súdnictva.

Každá reforma mení zaužívaný systém, má odporcov a je ťažké ju presadiť. A hlavne vždy je ťažké opustiť zabehané koľaje a predstaviť si, že by systém fungoval inak, hoci v tomto prípade lepšie. O tom, že súdnictvo a spravodlivosť na Slovensku potrebuje reformy, nikto nepochybuje. Všetci predsa chceme, aby súdy fungovali rýchlejšie, kvalitnejšie, bez protekcie či korupcie.

Považujem za nešťastné a unáhlené zabrzdiť reformu krajských súdov a zriadenie mestských súdov v BA a KE v prvom čítaní. Všetky výhrady k reforme sa totiž vždy dajú uplatniť v druhom čítaní. To je napokon určené na úpravy a doladenie jednotlivých zmien.

Nosnou ideou koalície boli reformy, návrat spravodlivosti a boj proti korupcii. Cením si, že mnohí koalíční partneri za týmito ideami stoja, no mrzí ma, že pre niektorých išli pre osobné spory do úzadia. Boj o spravodlivejšie Slovensko by nemal skončiť kvôli osobným sporom a nezhodám. Oceňujem podporu veľkej časti koaličných poslancov z klubov SaS a OĽaNO a dúfam, že ostatní nájdu zhodu, aby reforma súdnictva mohla byť schválená.


Autor správy, foto a správu publikoval Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *