islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

RODIČIA SÚ KVÔLI DIERE V ZÁKONE NERAZ POD VEĽKÝM TLAKOM, ZVLÁŠŤ CITLIVÉ JE TO U SAMOŽIVITEĽOV 👉 Po dovŕšení 11. roku dieťaťa ro…

RODIČIA SÚ KVÔLI DIERE V ZÁKONE NERAZ POD VEĽKÝM TLAKOM, ZVLÁŠŤ CITLIVÉ JE TO U SAMOŽIVITEĽOV

👉 Po dovŕšení 11. roku dieťaťa rodičia nemajú automaticky nárok na ošetrovné (OČR = ošetrovanie člena rodiny), ak nejde o pandemické dôvody.
Zapríčiňuje to diera v zákone č. 461/2003 o sociálnom poistení. Tá rodičovi nedáva právo na ošetrovnú starostlivosť dieťaťa od 12 do 18 rokov.

‼️ V prípade, že lekár u akútne chorého dieťaťa v tomto vekovom rozmedzí (12 – 18) vypíše OČR, čelí riziku posudkovej kontroly a je tak vystavený tlaku z rozhodovania sa. Prax ukazuje, že lekár preto neraz OČR radšej nevypíše.

➡ Členka predsedníctva KDH a právnička Martina Holečková:
„Štát sa pri nejasne nastavených pravidlách zbavuje zodpovednosti a hádže problém na plecia lekára. Vytvára tak priestor na konflikt medzi ním a rodičom s chorým dieťaťom“.

☝️ Diera v zákone bytostne zasahuje najmä rodičov – samoživiteľov.
Z údajov mimovládnych organizácií vyplýva, že u nás žije 200-tisíc detí v rodine s jedným rodičom.
Podľa údajov z roku 2018 až 36 % z nich bolo ohrozených chudobou. Až v 84 % prípadoch je hlavou jednorodičovských domácností žena.

➡ Tímlíderka pre zdravotníctvo KDH a lekárka Monika Kolejáková:
„V prípade, že im ochorie neplnoleté dieťa nad 11 rokov a je im zákonom zamedzené právo na OČR, je ťažké v práci podávať stopercentný výkon. Každý vtedy v duchu rozmýšľa, či je doma všetko v poriadku, čo nie je, ak im dieťa každú chvíľu volá, že mu je zle. Samoživitelia však musia byť v práci, pretože dovolenku potrebujú počas prázdnin. Neplatené voľno neprichádza do úvahy, keďže treba platiť hypotéku. Na opatrovateľku nemajú zo zákona nárok. Je to začarovaný kruh.“

Problém sa samozrejme týka všetkých rodičov a je treba nájsť riešenie.

✅ Mohla by ním byť napríklad úprava zákona, ktorou sa posunie veková hranica pri OČR.
✅ Cestou môže byť napríklad aj zriadenie opatrovateľskej alebo dobrovoľníckej služby, zameranej na starostlivosť o maloleté deti.

Vyzývame ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, aby sa problémom vážne zaoberal a pomohol rodičom – osobitne samoživiteľom v náročných životných situáciách, spôsobených znením predmetného zákona z roku 2003.


Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *