islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ROKOVANIE ŠTÁTNYCH TAJOMNÍKOV REZORTOV OBRANY KRAJÍN V4 🇸🇰 👔 Dnes sa v Pezinku uskutočnilo prvé rokovanie štátnych tajomníkov r…

ROKOVANIE ŠTÁTNYCH TAJOMNÍKOV REZORTOV OBRANY KRAJÍN V4 🇸🇰

👔 Dnes sa v Pezinku uskutočnilo prvé rokovanie štátnych tajomníkov rezortov obrany krajín Vyšehradskej skupiny vo formáte Senior Body počas slovenského predsedníctva vo V4.

🇨🇿 🇭🇺 🇵🇱 🇸🇰 Štátny tajomník Marian Majer hostil kolegov z Česka, Maďarska a Poľska, s ktorými v rámci rokovaní diskutovali nielen o tradičných témach obrannej spolupráce V4, ale tiež o možných iniciatívach pre podporu Ukrajiny či aktuálnom dianí v rámci NATO a EÚ.

🇺🇦 V kontexte podpory Ukrajiny sa tajomníci zhodli na potrebe poskytovania pomoci a odborných znalostí ohľadom odmínovania, možnostiach opravy ukrajinskej vojenskej techniky v Českej republike, na Slovensku a v Poľsku a taktiež aj na spoločnom výcviku ukrajinských ozbrojených síl.

✒️ Jedným zo záverov rokovaní bolo aj schválenie a podpísanie Rámcovej dohody pre zlepšenie vyšehradskej spolupráce v oblasti obranného plánovania.

📄 Ide o dokument, ktorý formálne aktualizuje predošlú verziu z roku 2014 a zároveň nastavuje princípy fungovania a spolupráce pracovnej skupiny v oblasti obranného plánovania a rozvoja spôsobilostí.

#mosr #ossr #V4 #obrana #bezpecnost #spolupraca


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *