ROZHOVOR SO SLOVÁKOM V SLUŽBÁCH KANADSKEJ POLÍCIE
ROZHOVOR SO SLOVÁKOM V SLUŽBÁCH KANADSKEJ POLÍCIE
ROZHOVOR: SLOVÁK MICHAL ODIŠIEL PRED ROKMI DO KANADY A STAL SA MIESTNYM POLICAJTOM
⚠ Ste policajtom/policajtkou v zahraničí? Máte takých príbuzných či známych? Posielajte nám tipy formou súkromnej správy.
❓ Ako si sa dostal do Kanady a ako si sa stal tam policajtom?
➡ Do Kanady som sa presťahoval na jeseň roku 2003 spolu s rodičmi a mladším bratom. Začiatky každého imigranta sú ťažké, ale aklimatizoval som sa celkom rýchlo. V Kanade som dokončil strednú školu a po absolvovaní „College“ a veľa rôznych zamestnaniach som sa dostal ku práci v Toronto Community Housing, čo je organizácia ktorá poskytuje sociálne byty v Toronte.
➡ Po pár rokoch som si dokončil potrebné policajné testy. A aj napriek tomu, že som býval v Toronte s manželkou a synom, rozhodol som sa podať si aplikáciu v Brantforde, ktorý sa nachádza hodinu na západ od Toronta.
➡ Veľkosťou a aj počtom obyvateľov sa Brantford veľmi podobá Žiline a možno aj preto sa mi to mesto zapáčilo. Musím podotknúť že môj aplikačný proces bol pomerne rýchly a trval asi štyri mesiace.
➡ Po náborovom procese každý policajt v provincii Ontario musí absolvovať trojmesačnú policajnú akadémiu, kde nás učia zákony, zaobchádzanie so zbraňou, šoférovanie a všetko ostatne čo patrí k povolaniu. Zaujímavé je na tom to, že napríklad policajti z mesta Thunder Bay (vzdialeného až 1,400 km) alebo z Ottawy musia chodiť práve do tejto akadémie.
➡ V provincii Ontario, ma každé väčšie mesto svoju políciu a menšie mesta a oblasti majú Ontario Provincial Police (O.P.P.) a zvyšok Kanady ma Royal Canadian Mounted Police (RCMP), takže tých svetoznámych policajtov s červenou uniformou s klobúkom na koni. Samozrejme je to len sviatočná uniforma, ktorú používajú iba na špeciálne podujatia.
❓ Aké pozície si v polícii zastaval a akú pozíciu zastávaš dnes?
➡ Po absolvovaní policajnej školy som bol tri mesiace trénovaný tak povediac v teréne. Po troch rokoch sa mi naskytla príležitosť pracovať na provinčnom súde, kde som mal na starosti väzňov, ktorí majú v ten deň súdny proces. Po roku na súde som sa stal „Scenes of Crimes Officer“ a fotografujem rôzne prípady, takže dôkazy, zranenia atď. Taktiež zbieram vzorky DNA a odtlačky prstov. A musím podotknúť, že seriálu C.S.I. sa to podobá iba trochu.
❓ Skús viac opísať tvoju súčasnú pozíciu, čo je tvojou úlohou, ako vyzerá tvoj deň.
➡ Každý deň mame pre prácou „parade“ známu z väčšiny amerických policajných filmov, kde náš Sergeant alebo Staff Sergeant povie čo sa stalo v predošlý deň. Patri k tomu samozrejme také pódium a veľmi sa to podoba seriálu Brooklyn Nine-Nine. Zaujímavé je, že máme aj elektrickú pištoľ takzvaný Taser (Axon), ale za skoro sedem rokov som ho ešte našťastie nepoužil.
➡ Po tej „porade“ si nájdem svoje policajné auto, ktoré bude môj office na celých 12 hodín. Používame veľké SUV Ford Explorer Hybrid, ktoré je dosť dobre vybavené. Všetky naše SUV majú počítač, tlačiareň a prepážku pre väzňov.
➡ Napriek tomu že Brantford je celkom malé mesto, sme dosť zaneprázdnení a v priebehu 24 hodín sme vyslaní do 120 až 180 prípadov. Od dopravných nehôd cez drogy a domáce násilie, nikdy neviem čo sa v ten deň stane.
➡ Po nasej službe sa stretneme opäť v „parade“ miestnosti a povieme si o všetkých kurióznych prípadoch, ktoré sme zažili v ten deň.
❓ Aké výhody ti prináša pôsobenie v kanadskej polícii?
➡ Jednou z najväčších výhod je dobrý plat a väčšina „radových“ policajtov zarába viac než $100,000 dolárov ročne. Ďalšou výhodou je penzia a po 25 rokov služby je dôchodok približne $80,000 ročne. Ku práci patria „health benefits“ takže zubár, lieky, fyzioterapia, masáže a okuliare sú kryté 100%.
❓ Aký rozdiel vnímaš v tom, ako ľudia v Kanade pristupujú k polícii a ako to je na Slovensku?
➡ Podľa môjho názoru sú policajti v Kanade oveľa viac rešpektovaní ako policajti na Slovensku. Väčšina Kanaďanov ma dobrý názor a postoj ku policajtom, ale musím tiež podotknúť, že správy zo Spojených Štátov a Hnutia Black Lives Matter majú efekt na ľudí v Kanade.
❓ Čo pre teba znamená slúžiť v kanadskej polícii?
➡ Slúžiť v kanadskej polícii pre mňa znamená hlavne pomáhať mojej najbližšej komunite. Táto práca ma naozaj baví a mám radosť komunikovať s ľuďmi. Pred pár rokmi by mi ani nenapadlo, že sa stanem policajtom, keďže to naozaj nebol môj „detský sen“.
❓ V čom sú väčšie výhody pôsobenia v kanadskej polícii než na Slovensku?
➡ Za najväčšiu výhodu pôsobenia v kanadskej polícii by som poväzoval dobrý plat, sociálne výhody a rešpekt Kanaďanov pre toto povolanie.
❓ V čom by sa podľa teba mala zlepšiť kanadská polícia?
➡ Kanadská polícia by sa mohla zlepšiť náborom policajtov z iných kultúr (znalosti cudzích jazykov) a rôznych povolaní. Tento trend sa už u v Kanade uplatňuje a mal by naďalej pokračovať. Ďalej by mal pokračovať tréning policajtov v oblasti duševného zdravia.
❓ Aká je aktuálna situácia v Kanade ohľadom pandémie?
➡ Situácia ohľadom pandémie sa mení z týždňa na týždeň. Ľudia sú zatiaľ zodpovední a polícia nemusí dozerať na dodržiavanie opatrení skoro vôbec. Všetci Kanaďania nosia masky tam kde treba a dodržiavajú odstup. Väčšina ľudí rozumie, že tieto opatrenia sú nutné a alternatíva zatiaľ neexistuje. Samozrejme, že ľudia majú rôzne názory na situáciu a vakcíny, ale rešpektujú všetky zákony. Musím podotknúť že Kanaďania sú veľmi čestní, zodpovední a dobrí ľudia a je mi cťou tu žiť, pracovať a vychovávať rodinu.
MICHAELOVI PRAJEME VEĽA ÚSPECHOV, ZDRAVIA A BEZPEČNÉHO VÝKONU SLUŽBY! Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook