islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

RUŽOVÝ OKTÓBER Jana Žitňanská Október je aj mesiacom povedomia o rakovine prsníka a 15.október je celoeurópsky “BREAST HEALTH…

RUŽOVÝ OKTÓBER

Jana Žitňanská
Október je aj mesiacom povedomia o rakovine prsníka a 15.október je celoeurópsky “BREAST HEALTH DAY”.

Dôležitosť prevencie a postup pri správnom samovyšetrení sme si dnes pripomenuli aj v parlamente vďaka pacientskej organizácii NIE RAKOVINE.

Podľa štatistík na Slovensku ročne pribúda 3000 žien s týmto ochorením no pokiaľ sa zachytí včas, je veľká šanca rakovinu poraziť.

Ďakujem za ľudí a iniciatívy, ktoré sa tejto téme intenzívne venujú a snažia sa nám tak pripomínať, aby sme na seba nezabúdali.

Je mnoho toho, čo môžme v tejto téme urobiť, od LEPŠIEHO SPRÍSTUPNENIA DIAGNOSTIKY po DOSTUPNEJŠIU LIEČBU a taktiež aj systémové opatrenia ako VIAC PSYCHOLOGICKÝCH PORADNÍ A PSYCHIATROV. Pri tak vážnej diagnóze potrebuje podporu nielen pacient, ale celá rodina, no my čelíme nedostatku psychiatrov, prípadne sú pre mnohých finančne nedostupní.

Na záver chcem požiadať aj všetkých manželov partnerov, synov, otcov, aby apelovali na svoje manželky/ partnerky, aby neodkladali toto vyšetrenie. Mnoho z nás malo v živote skúsenosť s tým, že vďaka preventívnej prehliadke sa zistilo niečo, čo sa tak dalo podchytiť včas
Aby deti nemuseli prichádzať o svoje mamy.

Pri dnešnej príležitosti špeciálne myslím aj na všetky ženy, ktoré tomuto ochoreniu podľahli.
🤍

Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *